В електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) з’явився новий функціонал для ведення пацієнтів із цукровим діабетом, які потребують інсулінів. Тепер лікар має категоризувати кожного пацієнта, тобто віднести до певної категорії на основі клінічних показників.
Навіщо це потрібно? Від категорії пацієнта залежить програма реімбурсації, за якою може бути призначений інсулін. Отже, для кожного пацієнта визначається оптимальна лікарська форма такого інсуліну.
Категоризація інсулінозалежних пацієнтів необхідна для більш коректного та ефективного призначення інсулінів та їх подальшого відшкодування за програмою реімбурсації.
Як саме лікарям категоризувати пацієнтів?
Категоризація пацієнтів відбувається на підставі клінічної оцінки: лікар оцінює клінічний та соціальний стан пацієнта. Робити це повинен лікар-ендокринолог. Проте під час воєнного стану визначити категорію може й лікар первинної медичної допомоги, який веде план лікування пацієнта, з призначенням інсуліну на основі попереднього аналогічного призначення ендокринолога.
Щоб облікувати категорію пацієнта в ЕСОЗ, лікарю потрібно створити електронний медичний запис «Клінічна оцінка».
Що таке «Клінічна оцінка» та як її створити?
Лікар оглядає пацієнта, аналізує клінічну історію, підбиває підсумки щодо його стану і робить запис в ЕСОЗ — це і є клінічна оцінка.
Є деякі відмінності у створенні запису про клінічну оцінку ендокринологом та лікарем «первинки». Так, лікар-ендокринолог повинен створити запис про поточну клінічну оцінку ПЕРЕД створенням запису про призначення інсуліну. Це стосується і створення нового плану лікування та призначень у ньому, і створення нових призначень у тому плані лікування, що вже існує.
Лікар «первинки» також повинен створити запис про клінічну оцінку ПЕРЕД записом про призначення інсуліну, проте його план лікування та призначення в ньому базуються на попередньому аналогічному призначенні ендокринолога.
При створенні призначення на інсулін лікар (в параметрі «Обґрунтування підстав») обов’язково повинен вказати посилання на актуальний запис про клінічну оцінку щодо категорії інсулінозалежного пацієнта. Це є підтвердженням того, що призначення може бути виписане за відповідною програмою реімбурсації.
Є ситуації, коли лікар повинен завжди створювати новий запис про клінічну оцінку:
- якщо категорія інсулінозалежного пацієнта визначається вперше (немає попереднього запису про клінічну оцінку);
- визначено, що категорія пацієнта змінилася;
- пацієнту визначено категорію, яка НЕ є сталою (навіть якщо попередній запис створений із такою самою категорією).
Якщо поточний запис про категорію пацієнта належить до умовно сталої категорії (категорія 10; 7 або 8, табл. 1) і на даний момент лікар визначив, що категорія не змінилася, то новий запис про клінічну оцінку можна не створювати.
Які можуть бути труднощі зі створенням клінічної оцінки?
Клінічна оцінка має посилатися на електронні медичні записи (ЕМЗ), на підставі яких була визначена категорія пацієнта. Посилання на такі ЕМЗ повинні міститися в параметрі «Знахідки» клінічної оцінки (див. табл. 1).
Щоб ЕМЗ справді міг вважатися підставою для клінічної оцінки, він має відповідати певним вимогам — наборам правил. Як лікарю дізнатися ці вимоги? Це має забезпечити медична інформаційна система (МІС), у якій лікар працює. Так, інтерфейс МІС повинен передбачати можливість перегляду наборів правил для кожної категорії. Із цим питанням завжди можна звернутися до оператора МІС.
Якщо ж в ЕСОЗ відсутні записи, які мають бути підставою для категорії, лікар може їх створити:
- якщо пацієнт має електронний чи паперовий документ із усіма необхідними даними, лікар може внести їх в ЕСОЗ із зазначенням атрибутів документа;
- якщо такого документа і даних немає, лікар може провести обстеження, з’ясувати потрібну інформацію та створити записи в ЕСОЗ.
Також, як варіант, можна піти альтернативним шляхом: створити в ЕСОЗ запис про клінічну оцінку з категорією 10 «Пацієнти з цукровим діабетом, які потребують інсулінотерапії». Це своєрідна універсальна категорія, яку згодом можна уточнити: направити пацієнта на додаткові обстеження, отримати необхідну інформацію, створити на її основі потрібні медичні записи — й облікувати іншу, актуальну категорію.
Скільки діє запис про клінічну оцінку як підстава для призначення інсуліну?
Лікар може призначати інсулін пацієнтові на підставі запису про клінічну оцінку впродовж періоду, який залежить від категорії. Цей період визначає Національна служба здоров’я України (НСЗУ). Якщо це умовно стала категорія (10; 7 або 8), то інсулін можна призначати, навіть якщо запис був створений досить давно. Це не скасовує обов’язку лікаря визначати категорію пацієнта перед кожним призначенням, а лише спрощує його роботу. Оскільки якщо категорія 10; 7 чи 8 не змінилася, лікар може не створювати нового запису про клінічну оцінку, а використати як підставу попередній.
Якщо ж йдеться не про сталу категорію, то лише нещодавній запис можна використати як підставу для призначення інсуліну. У такому разі лікар завжди має створювати новий запис про клінічну оцінку — навіть якщо категорія не змінилася (табл. 2).
Де дізнатися більше?
Академія НСЗУ пропонує оновлений курс про ведення електронних медичних записів пацієнтів із цукровим діабетом. Переходьте за посиланням та реєструйтеся:
для лікарів, які ще не проходили курс;
для лікарів, які проходили курс.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис»