Народні депутати пропонують удосконалити законодавство про психічне здоров’я

10 липня 2023 о 11:10
1833

У Верховній Раді України 28 червня 2023 р. зареєстровано законопроєкт № 9433 про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо системи охорони психічного здоров’я та послуг у сфері психічного здоров’я. Автори законопроєкту — група депутатів Верховної Ради України.

Цілі та завдання законопроєкту

Проєкт закону розроблений з метою удосконалення правових засад охорони психічного здоров’я та психологічної допомоги, зокрема впорядкування діяльності держави в цій сфері та врегулювання діяльності психологів з вищою немедичною освітою, захисту прав їх клієнтів.

Загальна характеристика і основні положення законопроєкту

Законопроєктом пропонується внести до низки законодавчих актів зміни, що дадуть змогу:

  1. Вперше визначити на законодавчому рівні термін «психічне здоров’я» та напрями його охорони, закріпити мету державної політики в цій сфері.
  2. Встановити законодавче регулювання надання психологічної допомоги, зокрема визначити її види (форми надання), вимоги до спеціалістів, які мають право її надавати; замовників та надавачів відповідних послуг тощо.
  3. Унормувати, що психологічне консультування та психотерапію мають право здійснювати психологи, які є спеціалістами з вищою немедичною освітою за умови проходження ними додаткового навчання за стандартами та програмами міжнародних організацій і спільнот за кордоном чи в Україні, що буде підтверджуватися відповідним сертифікатом. Перелік таких організацій буде визначатися Кабінетом Міністрів України. До того ж на немедичних психологів пропонується поширити вимоги законодавства про захист персональних даних, дотримання права на таємницю про стан здоров’я їх клієнтів (лікарської таємниці), та про необхідність отримання від клієнтів інформованої згоди на надання певного методу психологічної допомоги.
  4. Встановити чітку заборону надавати психологічну допомогу без дотримання встановлених законодавством вимог, зокрема особами, які не мають такого права, а також заборону поширювати недостовірну інформацію або твердження про наявність в особи права надавати психологічну допомогу або про наявність медичної освіти чи конкретної лікарської спеціальності. Також «цілителям» забороняється надавати послуги особам з психічними та поведінковими розладами або допомогу у сфері психічного здоров’я.
  5. Уточнити окремі положення законів України «Про психіатричну допомогу» та «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я» щодо захисту персональних даних та вимог до фахівців у сфері психічного здоров’я.

Ознайомитися із законопроєктом можна за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами rada.gov.ua