7 липня 2023 р. відбулося засідання державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, під час якого міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко поінформував про готовність центральних та місцевих органів виконавчої влади щодо утримання санітарно-епідемічної ситуації в літній період.
Готовність до утримання санітарно-епідемічної ситуації
«Епідемічна ситуація з багатьох інфекційних хвороб наразі є нестабільною. Це напряму повʼязане з терористичними діями росії, що призводить до значної кількості внутрішньо переміщених осіб, скупчення і частого перебування людей у бомбосховищах, руйнування обʼєктів критичної інфраструктури, у тому числі й закладів охорони здоровʼя. Міністерство охорони здоровʼя тримає на постійному контролі готовність лікарень і діагностичних лабораторій до реагування на потенційні спалахи інфекційних хвороб, забезпеченість лікарськими засобами, тестами для діагностики та спеціальними наборами для лікування у разі реєстрації випадків кишкових інфекцій, у тому числі холери», — повідомив В. Ляшко.
Сказ серед тварин
Окремо міністр акцентував увагу на тому, що в країні все частіше відмічають випадки сказу серед тварин. Як наслідок — можливе збільшення кількості укусів тваринами та звернення людей за антирабічною допомогою. У зв’язку з цим місцеві органи державної влади спільно з Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужбою) мають вжити невідкладних заходів щодо вакцинації та відлову тварин.
Наслідки теракту на Каховській ГЕС
Також під час засідання розглянули ситуацію в Херсонській, Миколаївській, Запорізькій, Одеській та Дніпропетровській областях у звʼязку з ризиками, що пов’язані з підривом дамби на Каховській ГЕС. Йдеться про захворювання кишкової групи з переважним шляхом передачі через харчові продукти за умови недотримання правил приготування їжі, забруднення поверхонь та рук; особливо небезпечні інфекції через тривалі контакти з забрудненими водоймами, вірусні інфекції (вірусний гепатит А, поліомієліт, ентеровіруси) за умови забруднення поверхневих водоносних горизонтів та зниження фільтраційної спроможності ґрунтів, підтоплення каптажів та колодязів тощо.
Нагадаємо, що для запобігання згаданим ризикам купатися чи використовувати забруднену воду для обробки харчових продуктів або господарських цілей категорично заборонено. Так само як і виловлювати та вживати рибу із забруднених водойм.
У зоні дії наслідків надзвичайної ситуації у Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській та Миколаївській областях на сьогодні нагальним є питання облаштування артезіанських свердловин для медичних закладів.
«Нещодавно я провів селекторну нараду з керівниками структурних підрозділів з питань охорони здоров’я Херсонської, Запорізької, Дніпропетровської та Миколаївської обласних військових адміністрацій, представниками Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Державної служби геології та надр України, де ми обговорили питання буріння свердловин для лікарень в розрізі областей. На жаль, за інформацією, яку я отримав під час наради, вимушений констатувати незадовільні темпи робіт в Дніпропетровській та Херсонській областях», — зауважив В. Ляшко.
Епідситуація з керованих інфекцій
Окремим питанням на засіданні була епідемічна ситуація з керованих інфекцій. Міністр повідомив, що в Україні 5-й місяць поспіль зростають темпи вакцинації дітей. Зокрема, проти кору, краснухи, правцю, дифтерії та поліомієліту. З початку року показники охоплення профілактичними щепленнями зростають порівняно з минулорічними показниками, однак не досягають рекомендованого рівня. Водночас всім українцям варто перевірити вакцинальний статус свій і своїх дітей та надолужити пропущені щеплення, а управлінцям на місцях — взяти на жорсткий контроль це питання. Завдяки активній співпраці з міжнародними партнерами українці в повному обсязі забезпечені вакцинами для рутинних щеплень як на 2023, так і на 2024 р.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua