Затверджено Стандарт медичної допомоги «Когнітивні та психологічні розлади після інсульту»

4 липня 2023 о 09:38
3682

Наказом МОЗ України від 27.06.2023 р. № 1163 затверджено Стандарт медичної допомоги «Когнітивні та психологічні розлади після інсульту», що додається.

Обґрунтування

Зазначається, що приблизно в однієї третини усіх людей, які перенесли інсульт, через деякий час після інсульту проявлятимуться симптоми депресії (спостереження в гострий, підгострий період та довгострокове спостереження). Найвища частота післяінсультної депресії (ПІД) може виявлятися протягом перших 3–6 міс після інсульту, іноді через 2 роки після інсульту.

ПІД пов’язана з погіршенням функціонального відновлення, підвищеним ризиком інвалідності, погіршенням когнітивних функцій та зниженням соціальної активності. Крім того, наявність ПІД була пов’язана з підвищеним ризиком смертності. Раннє виявлення, діагностика і лікування ПІД сприяють поліпшеним результатам.

Тяжкість функціональних обмежень, тяжкість інсульту, когнітивні порушення, вік, у якому стався інсульт, і попередня депресія в анамнезі були визначені як важливі фактори ризику розвитку ПІД. У всіх пацієнтів, які перенесли інсульт, відмічають ризик розвитку ПІД, що може виникнути на будь-якому з етапів відновлення.

Пацієнт, який є кандидатом для цього діагнозу, має пригнічений настрій та втрату інтересу або задоволення разом із 4 іншими симптомами депресії (наприклад зменшення маси тіла, безсоння, психомоторне збудження, відчуття втоми/знесилення, відчуття нікчемності, зниження концентрації, суїцидальні думки) тривалістю 2 або більше тижнів. Тривожність та апатія часто поєднуються з депресією після інсульту або можуть з’явитися у пацієнтів, які перенесли інсульт, але без клінічно значущої ПІД. Визначення понять та опис станів, що належать до порушень настрою, когніції та відчуття втоми/знесилення після інсульту, наведені у додатку 1 до цих Стандартів.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua