В Україні продовжується розвиток трансплантації кісткового мозку

30 червня 2023 о 11:41
1545

Високоточні дослідження на генетичну гістосумісність донора стовбурових клітин і реципієнта тепер проводять і в Черкаському клінічному центрі онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги.

До березня 2023 р. лабораторне зіставлення пари донор-реципієнт перед пересадкою стовбурових клітин проводили лише у двох закладах: Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» та Київському центрі трансплантації кісткового мозку. Мова про так зване HLA (human leucocyte antigens) типування, яке допомагає з надвисокою точністю визначити сумісність органів і тканин різних людей.

Від кількості та якісних характеристик лабораторій, спроможних проводити відповідні дослідження, залежать вартість та найголовніше — швидкість визначення клітинної спорідненості. Розбудова власної лабораторної мережі дає змогу більш раціонально витрачати кошти та виграти час для оперативного порятунку пацієнтів.

Наразі пересадку кісткового мозку проводять у 8 центрах. Лише за період з січня до травня 2023 р. в цих лікарнях зробили 123 пересадки стовбурових клітин, 23 із них — дітям.

Ключовий етап для всієї галузі

У серпні 2021 р. в Черкаському клінічному центрі онкології вперше пересадили стовбурові клітини дорослій пацієнтці від неродинного донора. Нею стала 18-річна Еліна Торопенко. Тоді типування проводили у єдиній в Україні лабораторії відповідного рівня — в НДСЛ «Охматдит». За його результатами донора для дівчини підібрали аж у Німеччині. Трансплантація пройшла успішно. На виписку Еліни в Черкаси приїхав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. Медики звернулися до нього з ініціативою закупити новітнє лабораторне обладнання, а міністр пообіцяв їм належну підтримку від держави.

Під відповідні потреби наприкінці 2021 р. заклад отримав від Міністерства охорони здоров’я 10 млн грн. Тоді ж провели й закупівлю необхідного устаткування. Вже на початку 2022 р. лікарня отримала все необхідне обладнання. Щоправда, через повномасштабну війну росії проти України його встановлення, освоєння й навчання фахівців розтягнулися майже на рік.

З березня 2023 р. черкаські трансплантологи почали проводити HLA-типування пацієнтів у власній лабораторії. Це вже дало змогу врятувати не одне життя. З початку року в даній лікарні проведено 23 трансплантації кісткового мозку, з них 8 — від неродинного донора.

Для підвищення якості та кількості пересадок фахівці онкодиспансеру продовжують удосконалювати свої знання та вміння. Наразі 4 медики, серед яких і лікарі-лаборанти, проходять стажування в ізраїльській клініці «Хадасса», яка має досвід проведення понад 4000 трансплантацій кісткового мозку. Ще 2 фахівці черкаської лікарні підвищують кваліфікацію в Стенфорді, де на базі університетської клініки переймають досвід трансплантації стовбурових клітин у кращих фахівців світу. Стажування проходить за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.

В яких випадках може знадобитися пересадка кісткового мозку?

Існує близько 30 хвороб, за яких виконується трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин. У переважній більшості випадків причиною є хаотичне розмноження пошкоджених клітин кісткового мозку. Така поведінка організму людини провокує розвиток патологічних станів. Вони можуть бути пов’язані як із ураженням клітин крові, так і з пошкодженням органів лімфатичної системи. Чи не єдиним джерелом порятунку подібних пацієнтів вважають стовбурові гемопоетичні клітини. Все через їх унікальну здатність регенерувати.

Трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин проводиться в разі неефективності хіміотерапевтичного лікування або ж для закріплення отриманого результату, за досягнення ремісії. У більшості випадків трансплантація кісткового мозку — чи не єдиний метод порятунку пацієнта, який забезпечує довготривалу ремісію.

Хвороби, за яких реципієнту може знадобитися пересадка стовбурових клітин, поділяють на три види:

  • гематологічні. Зокрема, гострий лейкоз, множинна мієлома, плазмоклітинний лейкоз, лімфома Ходжкіна, неходжкінські лімфоми;
  • негематологічні. Наприклад, L-амілоїдоз чи POEMS-синдром;
  • аутоімунні.

Особливості відбору та трансплантації стовбурових клітин

Забір донорських клітин кісткового мозку проводять у два способи:

  • у 80% випадків стовбурові клітини відбирають із циркулюючої крові за допомогою сепаратора крові;
  • у 20% — стовбурові клітини забирають за допомогою голки та шприца з тазових кісток. Увесь процес проходить під загальним знеболенням.

У разі знаходження пари донор-реципієнт в українському або світовому реєстрі донорів кісткового мозку пацієнта починають готувати до пересадки. Зазвичай на першому етапі, згідно з протоколом, проводять хіміотерапевтичне лікування. На другому етапі — вливають підготовлені стовбурові клітини. Потім починається процес їх приживлення, який супроводжує тривала реабілітація.

Наразі в Українському реєстрі донорів кісткового мозку налічується понад 9 тис. людей. У світовому ж реєстрі більше ніж 40 млн потенційних донорів.

План розвитку трансплантації кісткового мозку

Можливість отримання високоточних результатів досліджень сприяє успішному проведенню трансплантацій, заощаджує кошти, а також дає змогу відповідним лікарням приймати хворих, які потребують саме цього виду допомоги, з усієї країни.

Тож лабораторний супровід трансплантацій — один із пріоритетів Міністерства охорони здоров’я. Для продовження ефективного й сталого розвитку галузі в 2022 р. було проведено закупівлю обладнання під потреби трьох міжрегіональних лабораторій першого рівня: у Києві, Львові та Миколаєві. Зараз триває процес валідації та навчання фахівців. Очікується, що лабораторії першого рівня повноцінно запрацюють уже восени 2023 р.

Довідка

Охочих стати донором кісткового мозку безоплатно реєструють на базі двох донорських центрів. Кожен українець буквально у кілька кліків може долучитися до українського реєстру донорів кісткового мозку і, можливо, теж врятувати чиєсь життя.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua