Особливості роботи з пацієнтами, які пережили полон, тортури та сексуальне насильство

28 червня 2023 о 11:08
2113

З моменту повернення людей з полону їхні проблеми, на жаль, не зникають. Вони можуть мати тривалі наслідки як фізичного, так і психологічного характеру. Медичні працівники нерідко є першими, до кого звертаються за допомогою потерпілі після звільнення. Тож лікарям необхідно вміти оцінити стан потерпілої особи та знати, як правильно зафіксувати зміни в його фізичному та психічному стані, — щоб допомогти людині, яка звільнилася з полону, жити далі.

Центр психічного здоровʼя та реабілітації «Лісова поляна» має багаторічний досвід у наданні допомоги людям, які пережили полон та тортури. На базі цього досвіду, а також з урахуванням міжнародних стандартів, протоколів і підходів до подолання наслідків цієї проблеми був створений посібник «Особливості роботи з пацієнтами, які пережили полон та тортури, сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом. Рекомендації для фахівців медичної сфери».

Його авторки Ксенія Возніцина та Тетяна Сіренко зазначають:

«Полон та тортури — чинники, що, безумовно, впливають на особистість, а особливо на довіру до світу та людства в цілому. Шлях повернення з полону є довготривалим, і психологічно він не закінчується в момент звільнення. Мало звільнити тіло, потрібно допомогти особистості інтегрувати цей досвід, вбудувати його в нову картину світу, прийняти себе з цим досвідом, його злетами, падіннями та наслідками. І вчитися жити, а не виживати…».

Для кого посібник?

Рекомендації будуть корисні для лікарів первинної, вторинної та третинної ланки надання медичної допомоги, а також для адміністративного та молодшого медичного персоналу закладів охорони здоров’я, які надають допомогу постраждалим особам.

«Після пережитих тортур тіло людини саме по собі може бути нагадуванням про травматичний досвід, тому для кожного фахівця медичної сфери важливо розуміти специфічні наслідки, які можуть прямо впливати на взаєморозуміння лікаря та пацієнта. Саме тому ми підготували ці рекомендації, які мають на меті ознайомити ширше коло фахівців зі специфікою проявів після досвіду перебування у полоні та катувань, їх наслідків, а також особливостей комунікації з такою категорією пацієнтів», — йдеться у посібнику.

Специфіка травм зумовлює необхідність комплексної реабілітації, мета якої — допомога людям, які пережили тортури, по-новому побудувати своє життя, відчути себе знову здоровими, захищеними й цілісними особистостями.

З повною версією посібника можна ознайомитися за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua