21 червня 2023 р. Національна служба здоров’я України (НСЗУ) спільно з Представництвом Світового банку в Україні провела вебінар щодо антикорупційних заходів у сфері охорони здоров’я, зокрема, в межах реалізації Програми державних гарантій медичного обслуговування населення (ПМГ).
Подробиці
В онлайн-зустрічі взяли участь голова НСЗУ Наталія Гусак, старший економіст сектору охорони здоров’я Представництва Світового банку в Україні Олена Дорошенко, спеціаліст із закупівель Світового банку Дмитро Донець і представник президії, віцепрезидент з питань доброчесності Світового банку Стівен Берджес.
Н. Гусак наголосила, що відчуття справедливості в Україні є базовим, і НСЗУ застосовує його як перший принцип у будь-якій своїй діяльності, зокрема, у виконанні договірних зобов’язань.
«Запит на справедливість і прозорість, на публічність та антикорупційну діяльність буде лише посилюватися в майбутньому. НСЗУ — це інституція, яка з перших днів роботи заклала основні принципи прозорості всіх дій, у тому числі взаємовідносин із надавачами, в яких ми закуповуємо медичні послуги на користь українців. Антикорупційна діяльність, боротьба з шахрайством у всіх сферах є частиною наших зобов’язань. Зокрема, ми готуємо зміни до постанови «Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій», яка визначає порядок укладання договорів. У рамках договірних відносин надалі буде посилена боротьба з корупцією та шахрайством і робота з підзвітністю та публічністю», — зазначила Н. Гусак.
Від початку повномасштабної війни група Світового банку з міжнародними партнерами працює над мобілізацією коштів, які допомагають Україні надавати ключові державні послуги, зокрема, зарплати медичних працівників. Олена Дорошенко зазначила, що на сьогодні залучено понад 23 млрд дол. США екстреного фінансування. Виплати медичним закладам у рамках ПМГ на 74% фінансуються саме з цих коштів.
«22 грудня 2022 р. між Україною і Міжнародним банком реконструкції та розвитку укладено низку угод про фінансування видатків сектору охорони здоров’я, що пов’язані з відновленням та відбудовою, зокрема, щодо реалізації інвестиційного проєкту «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine) на загальну суму 500 млн дол. Діяльність проєкту спрямована на пом’якшення наслідків війни і створення умов для подальшого реформування галузі», — підкреслила О. Дорошенко.
Умови надання грантової підтримки чи позики міжнародними партнерами передбачають боротьбу з корупцією і шахрайством, створення прозорої та підзвітної системи для управління відновленням і реконструкцією.
«Світовий банк вимагає, аби в усіх проєктах, які фінансуються ним, застосовувалися керівні антикорупційні принципи банку. Зокрема, має використовуватися стандартна закупівельна документація, розроблена Світовим банком, або ж документація, прийнятна для банку. При цьому банк має право проводити перевірку й аудит та застосовувати санкції у випадку виявлених порушень», — повідомив спеціаліст із закупівель Світового банку Д. Донець.
Своєю чергою, представник президії віцепрезидент з питань доброчесності Світового банку Стівен Берджес зауважив, що під санкції з боку банку підпадають такі дії, як шахрайство, корупція, а також змовницькі та примусові дії, що призвели до збитків.
Міжнародний банк реконструкції та розвитку в партнерстві з Міністерством охорони здоров’я України та НСЗУ звертають увагу на важливість обізнаності та впровадження антикорупційних заходів, зокрема, у сферах впливу спільних проєктів Уряду України та Світового банку.
Запис онлайн-вебінару для більш детального ознайомлення з антикорупційними політиками Світового банку, а також прогресом виконання умов надання позики та роботи Світового банку в Україні доступний для перегляду на YouTube каналі НСЗУ за посиланням.
Також звертаємо увагу, що НСЗУ в квітні 2023 р. затверджено Антикорупційну програму на наступні 2 роки. Вона розроблена з урахуванням засад державної антикорупційної політики, визначених в Антикорупційній стратегії на 2021–2025 рр., та заходів з її реалізації, які передбачені в Державній антикорупційній програмі на 2023–2025 рр.
НСЗУ прагне забезпечити стабільність функціонування системи охорони здоров’я та сталий розвиток, дбаючи про власну ділову репутацію, працюючи в інтересах держави та народу України. Ми робимо все можливе, щоб запобігти корупції та забезпечити прозорість і ефективність нашої роботи. Віримо, що спільними зусиллями ми зможемо побороти корупцію та зміцнити довіру наших пацієнтів і громадян до системи охорони здоров’я.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua