Розширений неонатальний скринінг: розʼяснення для лікарів

22 червня 2023 о 15:32
2842

Нещодавно послуги розширеного неонатального скринінгу розпочали надавати ще два центри в Кривому Розі та Харкові. Працівники перинатальних центрів та пологових будинків центральних та східних областей тепер також можуть здійснювати забір зразків для скринінгу в межах пакета «Медична допомога при пологах». Тепер послуги розширеного скринінгу доступні в усіх областях України із роботою 4 регіональних та експертного центрів, які проводять дослідження.

У цьому роз’ясненні розповідаємо покроково, що робити працівникам медичних закладів на кожному етапі надання послуги.

1. Отримати письмову згоду від представника дитини

Для проведення неонатального скринінгу лікар має отримати від одного з батьків або законного представника дитини письмову інформовану згоду (завантажити бланк) та письмову згоду на обробку персональних даних. Оригінали обох документів зберігають у медичній картці дитини в закладі, який здійснював забір зразків.

Якщо представник дитини відмовляється від скринінгу, лікар має створити процедуру з кодом послуги 13312-00 «Забір крові у новонародженого для діагностики», вказавши в графі «результат» — «Процедура відмінена: відмова пацієнта». Документи в регіональний центр скринінгу надсилати не потрібно.

2. Зареєструвати дитину в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ)

Лікар має зареєструвати новонародженого в ЕСОЗ як неідентифікованого пацієнта.

Якщо в лікаря немає технічної можливості створити запис (відсутнє живлення, немає доступу до інтернету тощо), він має це зробити за першої можливості.

3. Створити новий епізод

Відповідно до клінічного стану дитини потрібно обрати тип епізоду («лікування» або «профілактика»). У рамках цього епізоду може бути створено одна чи декілька взаємодій, одного або різних типів. Наприклад:

  • взаємодія в закладі охорони здоров’я;
  • виписка пацієнта, який вибув зі стаціонару;
  • проведення інтервенцій.

Забір крові необхідно зафіксувати у взаємодії як окрему процедуру.

Обовʼязково потрібно додати спостереження:

  • дата та час народження;
  • маса тіла дитини при народженні;
  • шкала апгар на 1-й хвилині життя;
  • шкала апгар на 5-й хвилині життя;
  • зріст (дитини при народженні);
  • стать;
  • термін гестації при народженні;
  • народжена в багатоплідних пологах;
  • кількість живонароджених дітей у багатоплідних пологах;
  • порядок народження дитини в пологах.

У взаємодії (за наявності) необхідно зазначити діагнози дитини або ускладнення при пологах.

Якщо дитині проведено інфузії або трансфузії, лікар має зазначити це, вказавши в коментарях назву препарату.

4. Створити електронне направлення на лабораторну діагностику

Електронне направлення створюється з внесенням таких даних:

  • категорія послуги — «лабораторна діагностика»;
  • код послуги — «T34002 Аналіз; кров; ендокринний/метаболічний»;
  • інструкція для лікаря-виконавця — «Унікальний номер тест-бланку із зразками крові новонародженого»;
  • посилання на програму — «Програма державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення»;
  • обовʼязково — перелік клінічної інформації — «посилання на епізод/епізоди медичної допомоги дитині».

Направлення потрібно роздрукувати та додати до пакета документів.

Якщо у медичній інформаційній системі (МІС) вже реалізована така можливість, потрібно створити доступ до електронного направлення для центру неонатального скринінгу вашого регіону.

5. Взяти зразки, підготувати та відправити пакет документів

Для взяття зразків крові використовуються фільтрувальні тест-бланки, які розподіляють на заклади медико-генетичні центри. Кожен бланк має унікальний номер і штрих-код або QR-код та форму для відомостей про новонародженого, яку заповнює лікар. Усі поля тест-бланка мають бути заповнені розбірливо, бажано друкованими літерами, та збігатися з даними, внесеними до ЕСОЗ.

Тест-бланки зі зразками потрібно запакувати в герметичний поліетиленовий пакет на блискавці. Якщо тест-бланків декілька, їх потрібно складати «валетом», щоб уникнути контакту між зразками крові різних дітей.

Відправка пакетів здійснюється протягом 24 год після нанесення зразків крові на тест-бланк 6 днів на тиждень, крім неділі. Це можна зробити в будь-якому відділенні «Нової пошти» (оплату здійснює отримувач). Залежно від місцезнаходження закладів пакети відправляються до різних установ. Подробиці — у таблиці.

Установа
Регіони охоплення
Національна дитяча спеціалізована лікарня «ОХМАТДИТ» МОЗ України Київ, Київська обл., Вінницька обл., Житомирська обл., Рівненська обл.
Комунальне некомерційне підприємство Львівської обласної ради «Львівський обласний клінічний перинатальний центр» Львівська обл., Закарпатська обл., Івано-Франківська обл., Волинська обл., Хмельницька обл., Чернівецька обл., Тернопільська обл.
Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради «Міжобласний спеціалізований медико-генетичний центр — центр рідкісних (орфанних) захворювань» Харківська обл., Полтавська обл., Сумська обл., Луганська обл., Чернігівська обл., Запорізька обл., Черкаська обл.
Комунальне підприємство «Міжобласний центр медичної генетики і пренатальної діагностики імені П.М. Веропотвеляна Дніпропетровської обласної ради» Херсонська обл., Миколаївська обл., Одеська обл., Донецька обл., Дніпропетровська обл., Кіровоградська обл.

7. За необхідності — здійснити повторний забір зразків

Якщо регіональний центр неонатального скринінгу оцінює зразки як неякісні, ваш заклад поінформують щодо необхідності повторного взяття зразків.

Для повторення дослідження лікар має виписати нове направлення, попередньо переконавшись, що епізод активний. Якщо епізод вже закритий, потрібно створити новий з повторним внесенням інформації про забір крові.

У разі якщо повторний забір необхідно здійснити через втрату попереднього бланка при  транспортуванні, потрібно вказати в коментарях до нового направлення «втрачений матеріал під час транспортування або в лабораторії».

У разі негативних результатів скринінгу нічого робити не потрібно.

У разі позитивного результату скринінгу подальшу взаємодію з батьками здійснює медико-генетичний центр.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»