Як пацієнту пройти реабілітацію

21 червня 2023 о 14:50
2220

Мультидисциплінарні команди фахівців із реабілітації по всій країні готові в будь-який момент надати послуги з комплексного відновлення людини. При цьому маршрут пацієнта простий і зрозумілий. Про це запевняють у МОЗ України та наголошують, що реабілітаційна допомога — доступна та безоплатна й повністю покривається Національною службою здоров’я України (НСЗУ) в рамках Програми медичних гарантій.

Враховуючи пацієнтоцентричність послуг, кожна людина після отримання електронного направлення може самостійно обрати один із 423 медичних закладів, законтрактованих НСЗУ за пакетами «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» чи «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах».

За напрямом стаціонарної реабілітаційної допомоги укладено договори із 262 закладами охорони здоров’я. За період із січня до квітня 2023 р. відповідні лікарні отримали понад 778 млн грн. Під послуги з амбулаторної реабілітації законтрактовано 413 медзакладів. За період із січня до квітня 2023 р. ці лікарні отримали більше ніж 338 млн грн.

Маршрут пацієнта для проходження реабілітації в амбулаторних умовах 

Щоб розпочати процес реабілітації в амбулаторних умовах, достатньо отримати електронне направлення від сімейного чи лікуючого лікаря. Після цього ви можете самостійно обрати зручну для вас лікарню. Вже в медзакладі вас обстежать лікар із фізичної та реабілітаційної медицини й мультидисциплінарна команда фахівців. Для найбільш ефективної допомоги до цього процесу долучаться:

  • фізичний терапевт;
  • ерготерапевт;
  • сестра медична з реабілітації;
  • психолог;
  • протезист (у випадку ампутації);
  • терапевт мови та мовлення (за необхідності).

У результаті обстеження фахівці з реабілітації спільно з вами розроблять індивідуальний реабілітаційний план. Ця «дорожня карта» включатиме конкретну мету, якої ви плануєте досягти після проходження курсу.

Амбулаторний пакет надання реабілітаційної допомоги передбачає великий обсяг відновлювальних заходів від однієї години на добу. Тривалість курсу має бути не меншою ніж 14 днів. При цьому ви маєте право на 2 реабілітаційні цикли на рік (максимальна кількість реабілітаційних циклів за двома та більше напрямами для пацієнтів із травмами спинного мозку, тяжкими черепно-мозковими травмами та ампутаціями збільшена з 2 до 8 на рікприм. ред.).

Маршрут пацієнта для проходження реабілітації в стаціонарних умовах 

Якщо людина з певним захворюванням або травмою потрапляє до лікарні та потребуєте реабілітації в післягострий період, то її можуть перевести з одного медзакладу чи клінічного підрозділу до іншого. При цьому процес відновлення пацієнта має розпочинатися якомога раніше.

Стаціонарна реабілітація доступна за електронним направленням. Його може сформувати виключно лікуючий лікар. Спеціалізація фахівця, який формує направлення, залежить від захворювання або травми пацієнта. Водночас вибір лікарні в цьому випадку — за людиною, яка потребує відновлення.

У медзакладі до обстеження пацієнта, який потребує відновлення, підключається лікар із фізичної реабілітації та ціла команда фахівців. Склад мультидисциплінарної команди — аналогічний амбулаторному пакету. Після первинного обстеження фахівці спільно з пацієнтом формують індивідуальний реабілітаційний план, у межах якого визначаються конкретні результати, яких пацієнт має досягти після курсу реабілітації.

Якщо йдеться про послуги за одним напрямом, то реабілітаційний цикл має тривати щонайменше 14 календарних днів, за двома та більше — понад 21 календарний день, з тривалістю інтенсивних занять  —  від 3 год на добу. При цьому залежно від тяжкості травми,  кожен пацієнт може безоплатно пройти від 2 до 8 реабілітаційних циклів протягом року.

Як самостійно обрати лікарню?

Після отримання електронного направлення на стаціонарну чи амбулаторну реабілітацію ви можете самостійно обрати лікарню, в якій бажаєте отримати відповідні послуги. Щоб це зробити, слід:

  • зайти на сайт НСЗУ;
  • натиснути на посилання «Карта місць надання послуг за договорами з деталізацією за групами послуг»;
  • обрати область та населений пункт;
  • в полі «Група послуг» клікнути на пункт 53 «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах» або пункт 54 «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах».

Якщо робота з сайтом здається вам складною та незручною — зателефонуйте за номером НСЗУ 16-77 та отримайте розгорнуту довідку про заклади, які надають відповідні послуги.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua