Заклади охорони здоров’я на постраждалих територіях повністю готові до потенційного зростання захворюваності на інфекційні хвороби. Про це повідомив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко 11 червня 2023 р. під час робочої поїздки на території, які постраждали від підриву дамби Каховської ГЕС. Міністр разом з головою Національної служби здоров’я України Наталією Гусак відвідали місцеві інфекційні лікарні, перевірили їх готовність до належного реагування на можливі спалахи інфекційних хвороб, стан кадрового та матеріально-технічного забезпечення медичних закладів.
Коментар Віктора Ляшка
«Очевидною є проблема з доступом до питної води, забруднення джерел водопостачання та ґрунтів, що має наслідком погіршення санітарних умов, а отже, створює передумови для збільшення кількості інфекційних захворювань. Наразі не зафіксовано випадків інфекційних хвороб, що пов’язані з трагедією. Епідситуація контрольована. Дав доручення обласному департаменту охорони здоров’я Херсонщини розгорнути додаткові ліжка для прийому пацієнтів, а також головному державному санітарному лікарю — взяти на контроль забезпечення медзакладів усіма необхідними засобами діагностики та лікування», — зазначив В. Ляшко.
Медиків із інших регіонів залучатимуть до роботи вахтовим методом
Міністр додав, що здійснюється постійний моніторинг епідемічної ситуації. Лікарні Херсонщини, Миколаївщини та Дніпропетровщини, які стануть хабами при потенційних спалахах інфекційних хвороб, у більшості готові до прийому пацієнтів та надання їм усієї необхідної медичної допомоги у разі такої потреби, з деякими закладами будемо оперативно працювати задля швидкого забезпечення необхідної готовності. Медичні заклади мають усі необхідні ліки. У Програмі медичних гарантій працює пакет «Готовність до реагування», згідно з вимогами якого законтрактовані лікарні повинні мати сформований «медичний кошик» із запасом лікарських засобів на 3–6 міс залежно від номенклатури. Питання дефіцитних кадрових професій буде вирішено шляхом використання вахтового методу, коли залучаються вузькопрофільні спеціалісти з інших областей. Окремо вивчена потреба у медиках у разі спалаху тих чи інших інфекційних хвороб та відпрацьовані механізми їх тимчасового залучення. Отже, медична система готова до належного реагування на можливі спалахи інфекційних хвороб, що пов’язані із наслідками підриву дамби Каховської ГЕС.
Можливість спалахів інфекційних хвороб
Також під час візиту на Херсонщину міністр охорони здоров’я розповів про можливі спалахи холери та інших інфекційних хвороб, які можуть виникнути внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС.
«Наразі ми робимо акцент на тому, що на підтоплених територіях потенційно можуть виникнути спалахи кишкових інфекцій, через забруднення водоносного горизонту, джерел водопостачання, ґрунтів. Також у зоні потенційного ризику місяця, де буде проблема з доступом до питної води», — повідомив В. Ляшко.
За його словами, в поверхневих водоймах вже зафіксовано значне перевищення мікробіологічних показників. Тому таку воду в жодному разі не можна використовувати для рекреації (купання) чи оброблення харчових продуктів, оскільки це може призвести до розвитку кишкових інфекцій.
«Сьогодні ми забороняємо купання у відкритих водоймах у постраждалих регіонах. Ми закликаємо не використовувати рибу із забруднених водойм. Ми просимо всіх утриматися і ніколи не купувати продукти на стихійних ринках, особливо на тих, які розташовані біля цих поверхневих водойм. Бо сам по собі спалах не відбудеться, якщо хтось не порушувати вимог санітарних правил», — підкреслив В. Ляшко.
Міністр охорони здоров’я також закликав українців у жодному разі не здійснювати вилову риби в забруднених водоймах, а також не збирати мертву рибу в місцях, де відбувається її мор. Жоден вид приготування і жодна термічна обробка не можуть зробити таку рибу безпечною для вживання.
Раніше ми повідомляли, як знизити ризик зараження інфекційними захворюваннями на підтоплених територіях.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua