Програма mhGAP: що вона дає лікарям «первинки»

29 травня 2023 о 16:44
6280

Mental Health Gap Action Programme (скорочено — mhGAP) — глобальна програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення медпрацівників первинної ланки медичної допомоги (далі — ПМД) до надання послуг пацієнтам із психічними розладами.

Програма запущена Всесвітньою організацією охорони здоровʼя у 2008 р. для поліпшення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я. Нині вона впроваджується у понад 100 країнах світу, а її матеріали перекладені понад 20 мовами, зокрема й українською.

В Україні впровадження програми mhGAP розпочалося у 2019 р. З того часу до листопада 2022 р. пройшли навчання 669 осіб. Але повномасштабна стадія війни викликала значне зростання потреб у психологічних послугах. Тож Міністерство охорони здоровʼя України разом із партнерами — ВООЗ та Національною службою здоров’я України (НСЗУ) — розпочали масштабування навчання за програмою mhGAP, у першу чергу серед неспеціалізованих кадрів — сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів, фельдшерів, медичних сестер/братів — для підвищення доступу пацієнтів до психологічних послуг. Для цього, зокрема, наприкінці минулого року запущений онлайн-курс mhGAP «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Нині програма ВООЗ mhGAP є частиною пріоритетного проєкту МОЗ у межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

Що дає mhGAP сімейному лікарю? 

Настанова mhGAP та її версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам загальної практики протоколи діагностики та ведення поширених психічних розладів та інші важливі для роботи інструменти та знання.

Слухачів, зокрема, навчають:

  • надавати допомогу особам із поширеними психічними розладами (депресія, гостра реакція на стрес, тривога, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин, інші скарги на стан психічного здоровʼя);
  • ефективно комунікувати з пацієнтом та його близькими;
  • оцінювати пріоритетні розлади;
  • вести такі розлади, якщо вони легкого або помірного ступеня тяжкості, і людина не хоче йти до вузького спеціаліста (психіатра, психотерапевта, психолога);
  • направляти до спеціалістів та відповідних служб (наприклад соціальних служб, реабілітаційних центрів тощо).

Водночас спеціаліст не стає психіатром: якщо він бачить, що ситуація — поза межами компетенції первинної ланки медичної допомоги, він направляє пацієнта до вузьких спеціалістів.

Фахівці, які пройшли курс, відзначають, що після навчання у них зросли впевненість й компетентність у роботі з пацієнтами, які потребують психологічної допомоги, їм легше визначити наявність чи відсутність розладу, розпізнати його. Також вони вказують на дестигматизацію та зменшення упередженого ставлення до осіб із психічними розладами.

Пройшовши навчання за mhGAP, фахівці сімейної медицини отримують можливість надавати медичні послуги в рамках нового пакета Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Як пройти навчання?

Нині в Україні mhGAP впроваджують різні міжнародні та національні партнери: ВООЗ, Дитячий фонд ООН (UNICEF), Міжнародний медичний корпус, «Лікарі світу», проєкти «MH4U» та «HOPE», Академія сімейної медицини України, НУО «Проліска», проєкт USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоровʼя в Україні», НУО «Save the Children», Українська фундація громадського здоров’я та ін.

Зокрема, опанувати знання можна, пройшовши онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» на платформі Академії НСЗУ. Він є безоплатним і доступним для всіх працівників закладів ПМД.

Цей курс розроблений групою фахівців із психічного здоров’я та загальної практики — сімейної медицини з досвідом роботи з програмою mhGAP за загальної координації Академії НСЗУ, експертної підтримки ВООЗ та керівництва МОЗ України. У розробці взяли участь також фахівці Академії сімейної медицини України, україно-швейцарського проєкту «Психічне здоровʼя для України», ГО «Проліска» та проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

Також у працівників ПМД є можливість пройти безоплатний очний тренінг від ВООЗ та партнерів — для цього слід подати заявку на проходження за посиланням.

Очне навчання дає можливість отримати поглиблені знання, відпрацювати навички ведення психічних розладів, розібрати практичні кейси, детальніше ознайомитися з аспектами ведення психічних розладів медичними працівниками загальної практики та отримати відповіді на запитання, які виникають.

За результатами опрацювання заявок буде сформовано графік проведення очних тренінгів у різних регіонах України. Планування тренінгів відбуватиметься відповідно до наявних можливостей щодо їх проведення.

Станом на середину травня сертифікати про проходження онлайн-курсу mhGAP отримали майже 24,5 тис. осіб.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua