Затверджено план заходів щодо реформування медико-соціальної експертизи

29 травня 2023 о 10:50
1717

Кабінет Міністрів України 26 травня 2023 р. затвердив план заходів щодо реформування в Україні медико-соціальної експертизи та зміни оцінки і забезпечення потреб для людей з обмеженням повсякденного функціонування.

Подробиці

Повномасштабна війна, розпочата в лютому минулого року, спричиняє велику кількість жертв. Це вимагає, зокрема, змін підходів до осіб, які втратили частково чи повністю функціональність та потребують підтримки, — щоб швидко повернути їх до повноцінного життя.

Отже, починається масштабна реформа, яка змінить підхід до оцінки потреби людини та забезпечить їй всі необхідні послуги, що компенсуватимуть обмеження повсякденного функціонування.

Які зміни плануються

Серед ключових змін, що плануються:

1) використання Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ) для фіксації стану людини та її потреб, а також дій, необхідних для відновлення, адаптації в соціум, повернення якості життя;

2) впровадження набору пакетів послуг у медичній, реабілітаційній, соціальній, освітній сферах, працевлаштуванні відповідно до визначених потреб осіб з обмеженнями життєдіяльності;

3) прозорі, доступні та зручні для людини інструменти отримання таких послуг, зокрема цифрові.

Коментар Віктора Ляшка

«Необхідність такої реформи набуває особливого значення в контексті повномасштабної війни, адже все більше людей зазнають поранень. Водночас ми розуміємо, наскільки вона є складною та комплексною. Процес переходу на МКФ у багатьох країнах тривав роки, а інколи і десятки років. Перші результати вже є у сфері реабілітації, більш системні зміни — у методології експертних оцінок, моделях надання та фінансування послуг, цифровізації тощо — займуть більше часу та потребують тісної взаємодії багатьох міністерств і залучених інституцій. Повноцінний запуск усіх складових реформи триватиме до 2025 р. включно. Система буде перебудована на основі людиноцентричності — повернута обличчям до людини для того, аби спрощувати її життя, а не ускладнювати. Сучасна, прозора та зручна», — зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я.

Використання МКФ у різних сферах дозволить розглядати людину не з точки зору медичного діагнозу, який вона отримала через поранення, а з точки зору її потенціалу до відновлення втраченого функціонування, потреб та того, що можна зробити, аби допомогти їй повернутися до звичайного життя.

Нагадаємо, на період дії воєнного стану процедура проведення медико-соціальної експертизи спрощена.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua