Глобальним фондом ухвалено рішення про виділення Україні понад 165,5 млн дол. США

26 травня 2023 о 10:25
816

Національна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу на своєму засіданні під головуванням Віктора Ляшка 25 травня 2023 р. затвердила фінальний проєкт запиту України до Глобального фонду на отримання безповоротної фінансової допомоги на 2024–2026 роки у сфері ВІЛ та туберкульозу.

Коментар Віктора Ляшка

«Минулий рік поставив перед усіма нами чимало викликів. Але завдяки спільним зусиллям урядових і громадських структур та міжнародних партнерів ми не зупиняємо наші профілактичні програми, які вже переймаються іншими країнами як такі, що дають позитивний результат. Наразі Глобальним фондом прийнято рішення про виділення Україні понад 165,5 млн дол. США безповоротної фінансової допомоги на боротьбу з ВІЛ та туберкульозом, а також створення гнучких і сталих систем охорони здоровʼя у 2024–2026 рр. 29 травня ми подаємо до Глобального фонду сформований та сьогодні підтриманий запит. Підготовка проєкту запиту тривала 5 міс. Участь у цьому процесі взяли понад 200 осіб. Дякую кожному. Ви робите важливу справу. Цьогоріч перед учасниками процесу формування запиту постало надскладне завдання. Важливим і складним був процес пріоритезації інтервенцій, але досягнутий результат підтверджує, що ми на правильному шляху», — підкреслив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України — голова Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІД.

Окрім допомоги Глобального фонду, Україну активно підтримують й інші донори. Зокрема, одним з найбільших у цій сфері є PEPFAR (Надзвичайна ініціатива Президента США з надання допомоги в боротьбі з ВІЛ/СНІД), який виділив Україні на 2024–2025 рр. 118,5 млн дол. Це дало змогу забезпечити спільне планування програм Глобального фонду та PEPFAR в Україні та, відповідно, розподілити ресурси більш раціонально.

Міністр підкреслив, що синергія допоможе Україні ефективно реалізовувати заплановане та отримає важливий внесок для сталої відповіді на ВІЛ та туберкульоз в умовах війни та післявоєнний період.

Окремо міністр поінформував членів Національної ради про зустріч у Женеві під час 76-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я з Марком Елдон-Едінгтоном, головою відділу управління грантами Глобального фонду, та Дарреном Доркіном, старшим портфоліо-менеджером Глобального фонду в регіоні Східної Європи та Центральної Азії, та досягнутими домовленостями щодо посилення двостороннього контролю за виконанням основними реципієнтами гранту індикаторів досягнення результатів.

Також завдяки злагодженій роботі Національної ради вдалося оновити керівні документи у сфері протидії ВІЛ та туберкульозу із урахуванням міжнародних рекомендацій та викликів, з якими стикнулася Україна з початком повномасштабної війни з росією. Крім цього, 23 березня 2023 р. народні депутати України подали на реєстрацію у Верховній Раді України проєкт нового закону про подолання туберкульозу в Україні.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua