У Комітеті з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів обговорили функціонування госпіталів ветеранів війни

18 квітня 2023 о 15:24
1195

Народні депутати України — члени Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, під головуванням першого заступника його голови розглянули заходи забезпечення належного функціонування госпіталів ветеранів війни. Були заслухані виступи представників Міністерства соціальної політики, Міністерства у справах ветеранів, Збройних сил України, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства внутрішніх справ, Національної служби здоров’я України. Зокрема, йшлося про контактування відповідних медичних послуг, а також надання соціальних послуг у громадах за рахунок державного бюджету. Також обговорили питання розширення програми «Доступні ліки» за рахунок наркотичних анальгетиків.

У своїх виступах представники Уряду звітували про діяльність підвідомчих реабілітаційних центрів та власні/міжвідомчі напрацювання у сфері реабілітації.

Так, в одному з підвідомчих центрів комплексної реабілітації Міністерства соціальної політики діють 2 мультидисциплінарні реабілітаційні команди, до роботи якої залучено 5 соціальних працівників. «У закладі працює також військово-лікарська комісія, яка надає відповідні висновки щодо необхідності продовжити реабілітацію чи в протезуванні, — повідомила Олена Кульчицька, радниця міністра соціальної політики. — Наразі відбувається побудова інформаційних обмінів між електронною системою охорони здоров’я, «реабілітаційним модулем» і Єдиними інформаційними системами соціальної сфери, зокрема, централізованим банком даних з проблем інвалідності. Це спростить та прискорить документообіг».

Першим було заслухано виступ радниці міністра соціальної політики, яка наголосила на підтримці Міністерством ініціатив Міністерства охорони здоров’я з впровадженням мультидисциплінарного підходу в процес реабілітації громадян як з числа цивільних осіб, так і з числа військових.

Окремо народні депутати України — члени Комітету обговорили можливості надання соціальних послуг у громадах за рахунок державного бюджету. Відповідний проєкт закону вже обговорюється в Кабінеті Міністрів України. Після досягнення узгодженої позиції міністерств законопроєкт буде внесено на розгляд Верховної Ради України.

Народний депутат України Юлія Тимошенко звернула увагу учасників засідання Комітету на проблему неналежного стану низки військових госпіталів та потребу цих установ у ремонтних роботах. Також зазначалося про потребу районних лікарень у «реабілітаційних пакетах» Національної служби здоров’я України.

У свою чергу, перший заступник міністра охорони здоров’я Сергій Дубров відзначив, що ті заклади охорони здоров’я, які укладають договори з Національною службою здоров’я України, є фінансово спроможними. «Вони розвиваються, в цих закладах проводяться закупівля обладнання та ремонти, — повідомив С. Дубров. — Маємо доволі великі залишки, які перевищують 150 млн грн на рахунках закладів». Також перший заступник міністра повідомив, що станом на 7 квітня 2023 р. штат 25 підвідомчих госпіталів ветеранів війни налічує 3 тис. медичних працівників. «Госпіталі знаходяться на балансах місцевих рад. Два — на балансі Міністерства. Госпіталі ветеранів війни контрактуються на загальних підставах відповідно до пакетів надання медичної допомоги», — зазначив С. Дубров.

Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак також запевнила учасників зібрання, що коштів, які сплачує Національна служба здоров’я України за медичне обслуговування в госпіталях ветеранів війни, достатньо для забезпечення безоплатного надання медичних послуг, виплати заробітної плати лікарям та медичним працівникам, а також для розвитку відповідних закладів. «У 2023 р. ми значно підвищили тарифи на реабілітацію. Наразі за стаціонарну комплексну реабілітацію однієї людини ми готові сплачувати 33 600 грн на місяць, якщо, звісно, заклад відповідає певним умовам. Це і наявність міждисциплінарної команди, спеціальне обладнання, дотримання вимог і стандартів при відновленні людини», — зауважила Н. Гусак.

У той же час низка госпіталів ветеранів війни перебуває на територіях ведення активних бойових дій. А відтак окремі послуги та довготривале лікування в таких закладах, зважаючи на безпекові умови, не можуть бути надані. «Відповідним закладам Запорізької та Херсонської областей ми запропонували законтрактуватися за спеціальним пакетом, який дає можливість їм зберегти обсяг фінансування на рівні минулого року, — повідомила Н. Гусак. — Це дає можливість зберегти кадровий потенціал для надання медичної допомоги в майбутньому».

У Міністерстві охорони здоров’я також наголосили на розширенні програми «Доступні ліки», яка дає можливість кожному українцю, зокрема, ветерану війни, отримати ряд лікарських засобів безкоштовно або за невелику доплату. Наразі в переліку програми — 486 медичних препаратів. «Зараз напрацьовуємо забезпечення для паліативних пацієнтів наркотичних анальгетиків. У другій половині цього року будуть запроваджені такі наркотичні анальгетики, як фентанілові пластирі», — резюмував С. Дубров.

Щодо питання оптимізації процесів військово-лікарської експертизи та реформування системи медико-соціальної експертизи заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Марія Карчевич розповіла про підготовку до запровадження електронного документообігу між військовими частинами та госпіталями, а також електронної черги у військово-лікарській комісії.

За підсумками заходу М. Цимбалюк висловив жаль з приводу відсутності єдиного відомства, яке відповідало б за державну політику щодо функціонування ветеранських госпіталів та володіло вичерпною інформацією з того чи іншого питання в цій сфері.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами www.rada.gov.ua