Порядок денний Колегії МОЗ — створення цілісної та ефективної системи охорони психічного здоров’я

31 березня 2023 о 10:01
760

Повномасштабне російське вторгнення стало складним випробуванням для здоровʼя українців. У близько 70% громадян відмічють ті чи інші прояви впливу на психічний стан, проте лише 2% звернулися за психологічною допомогою. Про це Віктор Ляшко повідомив 28 березня 2023 р. під час засідання колегії Міністерства охорони здоровʼя.

Подробиці

Наразі МОЗ займається координацією впровадження Всеукраїнської програми ментального здоровʼя, створеної за ініціативи першої леді України Олени Зеленської.

«Фізично та ментально здорова нація — запорука успішної країни. Маємо крок за кроком працювати заради майбутнього, попри всі виклики та складнощі. Тема ментального здоровʼя набуває все більшої актуальності. Зараз спільними зусиллями ми робимо все, аби створити цілісну та ефективну систему охорони психічного здоров’я в Україні. Всеукраїнська програма ментального здоров’я, яка стартувала за ініціативи першої леді України, є своєрідним флагманом цього процесу. Вона покликана дати внутрішнє джерело сили та забезпечити доступність якісних послуг з психологічної допомоги для кожного українця», — зауважив міністр охорони здоров’я В. Ляшко.

Інформаційна кампанія «Ти як?»

Зараз в Україні розпочалася національна інформаційна кампанія «Ти як?». Вона націлена на те, щоб зробити піклування про психічне здоров’я для українців щоденною звичкою, рутиною, а також щоб допомогти їм знайти потрібні інструменти та подбати про свій стан і стан навколишніх.

«Пережитий досвід війни є важким потрясінням для кожного з нас. Тому ми створюємо умови для надання простих і ефективних послуг, які посилять і ще більше зміцнять ментальне здоров’я наших людей. Для цього даємо українцям інструменти самодопомоги, навчаємо лікарів основам психологічної допомоги і діагностики проблем. А Всеукраїнська програма ментального здоровʼя обʼєднує зусилля державних інституцій, неурядових організацій і міжнародних партнерів, фахівців і експертів для того, аби в кожній громаді кожен і кожна, хто потребує психологічної допомоги, мали до кого звернутися. Ми допомагаємо виплекати в суспільстві культуру піклування як про фізичне, так і про психічне здоров’я, подолати внутрішні барʼєри і недовіру до фахівців у цій дуже делікатній і важливій царині. Це наше завдання і відповідальність», — зазначила заступниця міністра охорони здоров’я Ірина Микичак.

Кроки з модернізації охорони психічного здоров’я в Україні

Кроки з впровадження плану заходів на 2021–2023 рр. для реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 р., зокрема, передбачають:

  • підготовку дорожньої карти МОЗ України щодо реформування послуг у сфері психічного здоров’я на період 2023–2025 рр.;
  • розробку регіональних планів розвитку охорони психічного здоровʼя на 2022–2023 рр.;
  • інтеграцію послуг з психічного здоров’я на первинній ланці надання медичної допомоги та участь закладів охорони здоров’я «первинки» у контрактуванні за пакетом «Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги»;
  • розроблення професійних стандартів фахівців у сфері охорони психічного здоров’я, стандарту надання послуг з охорони психічного здоров’я, положення про здійснення супервізії фахівців, які надають послуги з охорони психічного здоров’я, проведення моніторингу стану надання таких послуг;
  • перегляд програм підготовки фахівців у сфері психічного здоров’я в закладах вищої медичної освіти, а також включення компонентів психологічної допомоги до програм підготовки студентів інших спеціальностей з урахуванням міжнародного досвіду і рекомендацій ВООЗ;
  • напрацювання моделі трансформації спеціалізованих та обласних закладів з надання психіатричної допомоги в регіональні центри психічного здоров’я;
  • підвищення рівня надання послуг з охорони психічного здоров’я дітям та підліткам з психічними розладами тощо.

В. Ляшко подякував усім членам колегії Міністерства охорони здоров’я та  присутнім за активну участь та плідну роботу під час заходу. Усі обговорення та напрацювання буде використано задля підвищення якості послуг у сфері психічного здоров’я українців.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці у Facebook, а також у Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua