Модернізація психіатричної допомоги на Рівненщині: що слід зробити?

30 березня 2023 о 13:06
860

Міністерство охорони здоров’я України разом з громадами працює над модернізацією закладів психіатричної допомоги. Про це заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час візиту до Острозької обласної психіатричної лікарні, що на Рівненщині.

Коментар Віктора Ляшка

«Питанням психічного здоров’я зараз приділяється все більше уваги в усьому світі. В Україні ситуація ще більш складна. Рік повномасштабної війни став справжнім випробуванням для українців. Ми чітко розуміємо актуальність та важливість забезпечення належних умов надання як психологічної, так і психіатричної допомоги. Хоча власниками переважної більшості закладів, що надають послуги з психіатричної допомоги, є громади, МОЗ, зі свого боку, активно долучається до трансформації підходів у цій сфері та працює над удосконаленням якості послуг для пацієнтів. Залучаємо міжнародних партнерів. Так, у межах реалізації нового проєкту Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя (HEAL Ukraine)» передбачено компонент ментального здоров’я. Це означає, що частина фінансування буде спрямована на модернізацію закладів психіатричної допомоги в регіональні центри психічного здоров’я, що дозволить відійти від радянських підходів та впровадити систему європейського зразка», — зазначив В. Ляшко.

Наразі в Острозькій обласній психіатричній лікарні надається психіатрична допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах, мобільна паліативна медична допомога, а також працюють мобільні мультидисциплінарні команди. Крім того, тут лікуються пацієнти з різними розладами психіки, які змушені були покинути домівки внаслідок воєнних дій.

Під час візиту міністр та керівництво закладу обговорили проблемні питання його функціонування та кроки, що дозволять лікарні покращити свою фінансову стійкість. Протягом останніх років держава матеріально підтримувала окремі заклади, які цього потребували, шляхом виділення субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Йшлося про допомогу в покритті видатків на заробітну плату, придбання медикаментів, продуктів харчування тощо. Однак Міністерство вкотре наголошує на тому, що в першу чергу мають бути змінені підходи до управління та налагоджена дієва комунікація з місцевими органами влади. Усі разом мають напрацювати такий механізм, який забезпечить надання якісної, доступної та безоплатної психіатричної допомоги пацієнтам.

Нагадаємо, що спеціалізована психіатрична допомога покривається Програмою медичних гарантій у межах пакета «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Її можна отримати безоплатно в медичних закладах, що уклали відповідний договір з Національною службою здоров’я України. Для цього не потрібне направлення лікаря. За вказаним пакетом Національна служба здоров’я України вже законтрактувала 97 закладів, більшість із них — багатопрофільні клінічні лікарні, і лише 17 внесені до переліку спеціальних закладів з надання психіатричної допомоги.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці у Facebook, а також у Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua