В Україні триває модернізація системи психіатричної допомоги

28 березня 2023 о 12:36
1748

Рік повномасштабної війни вплинув буквально на кожного, позначився на загальному психічному здоров’ї нації. За цей час зріс попит не лише на психологічну, а й на психіатричну допомогу. Наразі обидва види допомоги можна отримати безоплатно в медичних закладах, що уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) за відповідними пакетами.

Спеціалізована психіатрична допомога

Спеціалізована психіатрична допомога покривається Програмою медичних гарантій у межах пакета «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Її можна отримати в будь-якій області України. Для цього не потрібне направлення лікаря. За цим пакетом НСЗУ вже законтрактувала 97 медичних закладів, більшість із них — багатопрофільні клінічні лікарні, і лише 17 внесені до переліку спеціальних закладів з надання психіатричної допомоги.

Психіатричні заклади модернізують у регіональні центри психічного здоров’я

«Зважаючи на актуальність запиту на психіатричну допомогу, Міністерство долучається до роботи над покращенням умов перебування пацієнтів, які проходять лікування в психіатричних закладах. У межах реалізації нового проєкту Світового банку передбачено модернізацію таких закладів у регіональні центри психічного здоров’я. Ці центри стануть сучасними осередками, до яких пацієнти зможуть звертатися з будь-якими проблемами психічного здоров’я. Фахівці, що працюватимуть у них, акумулюватимуть досвід у цій сфері, удосконалюватимуть знання і координуватимуть наявні в громадах сервіси з підтримки психічного здоров’я на обласному рівні», — зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Фінансування за рахунок субвенції

Минулого року видатки на субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам для підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я становили майже 2,2 млрд грн. На оплату поточних видатків спеціальних закладів спрямовано понад 122 млн грн субвенції та 152,4 млн грн з місцевих бюджетів.

Щоб заклади охорони здоров’я, які фінансуються коштом субвенції з державного бюджету (у тому числі і спецзаклади), могли нараховувати медичним працівникам заробітну плату на рівні не менше ніж 20 тис. грн для лікарів та 13,5 тис. грн для середніх медичних працівників, видатки на субвенцію збільшено на 762,5 млн грн.

Для надання якісної медичної допомоги, придбання медикаментів, продуктів харчування, захисної ударостійкої плівки на скло, послуг з охорони приміщень і пожежної сигналізації та оплати пільгових пенсій було додатково передбачено видатки для Вінницької, Дніпропетровської, Київської, Полтавської та Рівненської областей у сумі понад 3,2 млн грн.

Нова система психіатричної допомоги

Однак робота Міністерства спрямована не лише на матеріальну підтримку закладів, а й на побудову принципово іншої системи надання психіатричної допомоги. З тієї системи, що Україна отримала у спадок з радянських часів, так званої каральної, має бути створено систему європейського зразка — гуманну й людяну.

«У межах євроінтеграційних кроків України Міністерство охорони здоров’я працює над удосконаленням системи психіатричної допомоги й над розвитком послуг у громадах. Так працюють багато країн світу, й ми хочемо використати цей досвід в Україні», — наголосив В. Ляшко.

Пацієнти, які пройшли лікування при гострих станах, уже зараз можуть отримати супровід у сімейного лікаря. Наприклад, якщо особі потрібен новий рецепт у межах призначеного психіатром лікування або виникло якесь занепокоєння чи запитання щодо його психічного здоров’я, він може звернутися на первинну ланку медичної допомоги.

Крім того, люди в післягострих станах можуть отримувати психіатричну допомогу мобільних мультидисциплінарних команд. Такий пакет — «Психіатрична допомога дорослим і дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» — також передбачений Програмою медичних гарантій, за такі послуги сплачує НСЗУ. 67 медичних закладів уклали договори за цим пакетом.

У лікарнях планується створення центрів психічного здоров’я, куди кожна людина зможе звернутися по допомогу. Такі центри вже розпочинають роботу у Львові, планується відкриття центру в Чернівцях.

Наприкінці 2021 р. було розширено державну програму «Доступні ліки» препаратами, призначеними для людей з розладами психіки й поведінки. До неї включено 30 торгових назв лікарських засобів, які можна безоплатно або з незначною доплатою отримати, наприклад, у разі посттравматичного стресового розладу, депресії, невротичних розладів, афективного розладу, шизофренії.

З рецептом пацієнт може звернутися до будь-якої аптеки, яка має договір з НСЗУ. В Україні 11 539 аптечних закладів відпускають препарати для лікування осіб з розладами психіки та поведінки. З початку 2022 р. на цю групу препаратів виписано 74 513 рецептів, погашено 62 349 (83 %), загалом 22 603 українці отримали необхідні ліки. Загальна сума погашених рецептів становить 15 млн 737 тис. грн.

Усі ці кроки спрямовані на те, щоби вивести турботу про психічне здоров’я українців на новий рівень. Допомога у разі підозри на психічні розлади має бути доступною в кожному куточку країни — навіть у разі розвитку більш серйозних станів і захворювань.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці в Facebook, а також у Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua