Як лабораторіям підключитися до ЕСОЗ?

14 березня 2023 о 16:12
2519

Як ми вже повідомляли, усі субʼєкти господарювання незалежно від форми власності та їх спеціалізації, які провадять медичну практику, невдовзі працюватимуть в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Для цього Кабінет Міністрів України ухвалив відповідну постанову, яка передбачає вимогу забезпечити обовʼязкову реєстрацію та роботу ліцензіатів в ЕСОЗ з 31.03.2023 р. Вона поширюється і на лабораторні заклади.

Для чого необхідна цифровізація?

Цифровізація медичної сфери дозволить сформувати єдиний простір медичних даних, у якому вся інформація про здоровʼя пацієнта, зокрема щодо стану, імунізації, результатів лабораторних досліджень, госпіталізації тощо буде зберігатися централізовано та захищено.

Так, для більш ефективного прийняття клінічних рішень доступ до повноцінної медичної історії пацієнта будуть мати всі лікуючі лікарі, до яких звертається хворий, незалежно від того, в якому закладі він отримує медичну допомогу — комунальному чи приватному. При цьому особа зможе самостійно надавати дозвіл на доступ до своїх даних медичним працівникам.

Які вимоги поширюються на лабораторії?

Згідно з п. 13 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 285, ліцензіат медичної практики зобов’язаний серед іншого: зареєструватися в Реєстрі суб’єктів господарювання електронної системи охорони здоровʼя та забезпечити внесення первинно-облікової медичної документації у системи відповідно до законодавства.

Відповідна норма поширюється на всіх юридичних осіб незалежно від їх організаційно-правової форми та фізичних осіб — підприємців, які провадять господарську діяльність з медичної практики, незалежно від того, чи субʼєкт господарювання вже займається зазначеним видом господарської діяльності, чи отримує ліцензію вперше.

Водночас слід підкреслити, що за реєстрації в ЕСОЗ отримувати нові ліцензії чи вносити зміни до чинних ліцензій з медичної практики суб’єктам господарювання не потрібно.

Які дані мають обовʼязково вносити лабораторії?

Наразі обовʼязковою є вимога до ліцензіатів, зокрема до лабораторних закладів, щодо внесення до Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в ЕСОЗ таких відомостей:

  • згідно з пп. 1 п. 4 наказу МОЗ України від 29.02.2020 р. №587 «Деякі питання ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я» — медичних записів та записів про направлення, які стосуються надання медичних послуг у рамках програми медичних гарантій (для всіх надавачів медичних послуг, які уклали договори з Національною службою здоров’я України), а також усіх інших закладів, які зобов’язані надавати пацієнтам медичну допомогу безоплатно відповідно до закону або договору;
  • згідно з пп. 3 п. 4 наказу — медичних записів осіб з підозрою на інфікування або з підтвердженим діагнозом захворювання на коронавірусну хворобу (COVID-19) (для всіх закладів охорони здоровʼя та фізичних осіб — підприємців, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики).

Інші медичні записи ліцензіат медичної практики може вносити до системи за згодою пацієнта відповідно до порядків ведення відповідних реєстрів. Надалі повний перехід до цифрового обліку всієї медичної документації відбуватиметься поступово і передбачатиме внесення додаткових змін до нормативно-правових актів.

Як лабораторії підготуватися до роботи в ЕСОЗ?

Якщо заклад не зареєстрований та ніколи не працював з ЕСОЗ, необхідно передусім обрати медичну інформаційну систему (МІС), яка має необхідний функціонал для роботи лабораторії в ЕСОЗ. Це спеціальне програмне забезпечення, яке розробляється приватними компаніями та забезпечує внесення даних до ЕСОЗ. Сьогодні таких систем понад 30, кожна з них успішно пройшла тестування відповідності технічним вимогам та вимогам захисту, установленим державою.

Перелік підключених МІС можна знайти на сайті системи: ehealth.gov.ua у розділі «Підключені до ЕСОЗ МІС».

Детальна інструкція щодо вибору МІС та реєстрації в ЕСОЗ розміщена на сайті системи за посиланням.

Якщо в закладі (лабораторії) вже функціонує медична (лабораторна) інформаційна система, яка не підключена до ЕСОЗ, то ви можете як розширити свою програмну інфраструктуру шляхом впровадження зазначеного вище програмного забезпечення в наявне, так і забезпечити підключення системи до центральної бази даних ЕСОЗ.

Якщо ви маєте намір підключитися, то необхідно діяти за таким алгоритмом:

  • визначити, який саме функціонал ЕСОЗ необхідний буде для вашої лабораторії;
  • здійснити розробку такого функціоналу;
  • отримати сертифікат відповідності комплексної системи захисту інформації вимогам, установленим Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації;
  • подати запит адміністратору центральної бази даних ЕСОЗ (ДП «Електронне здоровʼя») на проведення тестування;
  • успішно пройти тестування та отримати висновок щодо відповідності функціоналу технічним вимогам;
  • за необхідності — провести навчання серед користувачів.

Зазначений алгоритм потребуватиме часу на впровадження, проте після цього ваша медична (лабораторна) інформаційна система стане повноцінною частиною ЕСОЗ.

З питань підключення до ЕСОЗ, будь ласка, звертайтеся до адміністратора центральної бази даних ЕСОЗ: [email protected].

Детальніше про підключення МІС — за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці у Facebook, а також у Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua