«Групи рівних» як інструмент безперервного професійного розвитку

13 березня 2023 о 12:51
2094

МОЗ України продовжує удосконалювати систему безперервного професійного розвитку та вносити відповідні зміни до нормативно-правових документів. Зокрема, в планах МОЗ — внесення до категорії заходів, що передбачають нарахування балів безперервного професійного розвитку, такого формату, як «групи рівних». Він передбачає регулярні зустрічі медичних працівників для спільного навчання на основі опрацювання власного досвіду складних випадків та обміну напрацюваннями між колегами із застосуванням знань, заснованих на даних доказової медицини.

Подробиці

Одна із фасилітаторок груп рівних, яка вже не перший рік організовує такий формат навчання для медичних працівників — Наталія Червінська, сімейний лікар Нетішинського центру первинної медико-санітарної допомоги. У Наталії 7-річний досвід у медичній сфері. Вона працювала як звичайним сімейним лікарем, так і завідувачкою амбулаторії, а також була в.о. директора закладу. Вона розуміє як сторону адміністрації закладу, так і медичних працівників.

Професійний розвиток є вкрай важливим для Наталії, і вона завжди обирала можливості для навчання, що були доступними та актуальними для неї з точки зору тематики, яка може бути корисною у роботі з пацієнтами та в адміністрації закладу.

З «групами рівних» вона познайомилася, перебуваючи на позиції завідувачки відділенням амбулаторії. На той момент Наталія хотіла створити для власного персоналу такі умови, щоб кожному було комфортно спілкуватися у колективі, порадитися щодо конкретних випадків. Тоді ж і з’явилася можливість пройти навчання фасилітатора для «групи рівних» за підтримки Україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти» (MED) та проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (United States Agency for International Development — USAID) «Підтримка реформи охорони здоров’я». Це навчання і стало відправною точкою — Наталія привнесла у медичну спільноту свого закладу розуміння того, що таке «групи рівних» та чому це важливо. І зараз вона намагається розповідати про них якомога частіше поза межами закладу, іншим колегам, щоб промотувати та поширювати цю корисну практику.

Про навчання у «групах рівних»

««Групи рівних» — це і розвиток, і підтримка в колі колег. Медичні працівники перестають соромитися того, що вони чогось не знають, вони не бояться ставити питання та радитися з колегами щодо тяжких медичних випадків та ситуацій. Це дозволяє медикам визначати можливі помилки та в майбутньому їх уникати. У рамках груп учасники обговорюють реальні кейси та шукають різні варіанти вирішення медичних випадків. Крім цього, бувають виступи щодо окремих тем, а також заняття іноді розбавляються вікторинами, зарядками та відволікаючими завданнями, щоб відновити фокус та зосередженість учасників. «Групи рівних» — це навчання майже без відриву від робочого процесу, не тільки онлайн чи з підручників, а й від своїх колег; адже ми всі експерти в окремих темах, і спільні дискусії дозволяють нам розширювати горизонти власних знань», — ділиться Наталія.

«Групи рівних» — це формат, що дозволяє у зручний для медика час відпрацювати практичні навички. Зокрема, Наталія в рамках такої «групи рівних» у своєму закладі відпрацювала з колегами навички тестування на ВІЛ, гепатити. Також надзвичайно корисним для групи було заняття щодо професійного вигорання.

Наталія зізнається, що часто є перепони, і до них треба бути готовими. Зокрема, дуже важливою є ефективна співпраця з адміністрацією закладу. Важливо отримати від керівництва «зелене світло». Також добре, коли графіки лікарів містять чітко визначений день та час, який відводиться тільки для роботи в «групах рівних» чи для навчання, і в цей час запис на прийом до лікаря закритий. Це теж можливо зробити тільки за підтримки адміністрації.

Найважче для Наталії було зібрати першу групу, змотивувати усіх учасників долучатися до навчання, до пошуку нового матеріалу, до дискусій, а також складно поєднувати ролі фасилітатора та доповідача. І, звичайно, важливо знайти медичних працівників, які готові долучатися до такого навчання і готові вкладати свої знання та зусилля на зустрічах групи.

«Будьте наполегливими та згуртованими, не розчаровуйтеся, якщо щось не виходить з першого разу, та продовжуйте проводити зустрічі незважаючи на всі складнощі, що можуть виникати. Також дуже важливо провести перші зустрічі у форматі «наживо»», — це поради від Наталії медичним працівникам, які хочуть започаткувати у себе «групу рівних».

Наталія дуже сподівається, що «групи рівних» стануть частиною системи безперервного професійного розвитку і за такі заходи будуть нараховуватися відповідні бали. А для цього «групи рівних» потрібно внести до наказу МОЗ України від 22.02.2019 р. № 446. 

Організація тренінгів для фасилітаторів «груп рівних», а також технічна та супервізійна підтримка таких груп проводяться в рамках спільної ініціативи Україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти» та Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці у Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua