На засіданні комісії з ТЕБ та НС представлено план готовності та реагування на спалах кору у разі його виникнення

10 березня 2023 о 13:17
1084

9 березня 2023 р. на засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (далі — комісія з ТЕБ та НС) Віктор Ляшко, міністр охорони здоровʼя України, представив стандартизований план готовності та реагування на спалах кору у разі його виникнення.

Коментар Віктора Ляшка

«Кір є одним із найбільш заразних людських вірусів, що становить загрозу для всього світу. На жаль, з початку пандемії COVID-19 охоплення щепленням проти кору невпинно знижується як в Україні, так і загалом у світі. Враховуючи умови повномасштабної війни та, відповідно, ще більше зниження показників імунізації, ситуація в Україні потребує особливої уваги. Маємо бути готові до найгіршого сценарію: превентивно розробити план заходів, що дозволить максимально убезпечити людей та знизити потенційні негативні наслідки для системи охорони здоровʼя», — зауважив В. Ляшко.

Низький рівень імунізації вже мав наслідком спалах кору у 2012 р., а потім знову з середини 2017 до кінця 2019 р., коли в Україні був другий за величиною спалах кору у світі. Завдяки зусиллям державних інституцій у сфері охорони здоров’я, чіткій національній і регіональній координації вакцинальна кампанія допомогла контролювати спалах у 2019 р. та знизити рівень зараження. Однак загальний імунітет населення залишається низьким. За останні 3 роки рівень охоплення щепленням вікових груп є недостатнім для створення колективного імунітету (не менше 95%).

План готовності та відповіді

За словами міністра охорони здоровʼя В. Ляшка, з метою створення належних умов протидії можливим загрозам виникнення нового спалаху кору в Україні МОЗ спільно з ВООЗ розробили план готовності та відповіді на спалах кору для регіонального рівня, що складається з 4 основних частин:

  • оцінка ситуації, затвердження плану регіональною комісією ТЕБ та НС;
  • заходи готовності;
  • підтвердження спалаху регіональними комісіями ТЕБ та НС;
  • заходи реагування у відповідь на спалах.

У плані враховані такі компоненти:

  • загальна координація та управління;
  • визначення потреб та мобілізація ресурсів;
  • виявлення ризиків, епідеміологічний та лабораторний нагляд;
  • планування та впровадження додаткових заходів з імунізації;
  • верифікація заходів та оцінка їх ефективності.

Крім цього, в ньому міститься комплексний огляд усіх критичних дій, необхідних у кожному регіоні для визначення територій і груп високого ризику, зниження ризиків за допомогою цільових заходів, адаптованих до поточного контексту, та захисту населення й системи охорони здоров’я від широкомасштабного спалаху кору. Розробка здійснювалася на підставі даних регіональних профілів щодо епідеміологічної ситуації з кором, які містять важливу інформацію про епідеміологічний та лабораторний нагляд та статус імунізації населення проти кору.

Члени національної комісії з ТЕБ та НС підтримали озвучені міністром пропозиції. Для їх належного виконання на регіональному рівні МОЗ надішле кожній регіональній комісії з ТЕБ та НС стандартизований план готовності та відповіді на можливий спалах кору, які вони повинні будуть затвердити.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua