COVID-19: варіант Omicron XBB.1.9  виявили у стічних водах Дніпропетровщини

9 березня 2023 о 16:02
852

За допомогою секвенування фахівці референс-лабораторії  з діагностики ВІЛ/СНІДу, вірусних та особливо небезпечних патогенів Центру громадського здоров’я вперше виявили мутацію варіанта Omicron XBB.1.9 коронавірусу SARS-CoV-2 в стічних водах міста Павлоград, Дніпропетровська обл.

Дослідження проводять завдяки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» щодо вивчення циркуляції SARS-CoV-2 у стічній воді за підтримки PATH.

Подробиці  

«У відібраному з Дніпропетровської обл. зразка методом секвенування визначено варіант Omicron XBB.1.9. Це перша знахідка даного різновиду Omicron у стічній воді. Це може свідчити про ймовірну появу найближчим часом такого варіанта у хворих на території Дніпропетровської обл.», — розповідає Ірина Демчишина, завідувачка референс-лабораторії з діагностики ВІЛ/СНІДу, вірусних та особливо небезпечних патогенів Центру громадського здоров’я (ЦГЗ).

Станом на березень 2023 р. цей варіант штаму було виявлено лише в однієї людини з Київської обл., яка захворіла на коронавірусну інфекцію.

Новий варіант Omicron XBB.1.9 поширений в Індонезії (до 50% випадків), країнах Південно-Східної Азії та деяких країнах Європи.

У рамках проєкту заплановано провести секвенування зразків стічної води в Дніпропетровській, Кіровоградській, Чернівецькій, Львівській, Чернігівській, Київській, Житомирській, Вінницькій та Рівненській областях. Секвенування проводитиметься в референс-лабораторії з діагностики ВІЛ/СНІДу, вірусних та особливо небезпечних патогенів Центру громадського здоров’я.

Нагадуємо, що найбільш ефективним методом запобіганню наслідків захворювання є доступна та безоплатна вакцинація. Щеплення проти COVID-19 доступне для всього дорослого населення та дітей віком від 5 років.

Перед вакцинацією не треба проходити обстежень, приймати специфічні ліки або дотримуватися дієти, вона безоплатна та ефективна.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua