У МОЗ підбили підсумки вакцинації за 2022 р.

9 березня 2023 о 15:03
791

9 березня 2023 р. на апаратній нараді Міністерства охорони здоровʼя України було заслухано доповідь заступника міністра охорони здоровʼя, головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна щодо охоплення профілактичними щепленнями за 2022 р.

Ситуація за 2022 р.

За підсумками 2022 р. рівень охоплення щепленням в Україні залишається нижчим за рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Повномасштабне вторгнення росії створює сприятливі умови для поширення інфекційних хвороб. Воєнні дії спричинили руйнування медичної інфраструктури, ускладнили доступ людей до медичних послуг, зокрема вакцинації. До того ж війна призводить до великих скупчень людей у прихистках, бомбосховищах та місцях перебування для внутрішньо переміщених осіб.

За 2022 р. однорічні діти охоплені щепленням вакциною проти кору, паротиту та краснухи (КПК) на рівні 74,1%, вакциною проти дифтерії, кашлюку і правця — на 72,9%, вакциною проти гепатиту В — на 62,4%, вакциною проти туберкульозу — на 71%, вакциною проти поліомієліту — на 68,9%, а вакциною проти гемофільної інфекції — на  69,8%.

Разом із тим якщо порівнювати з 2021 р., то середній рівень зниження охопленням вакциною дітей віком 1 рік становить лише 10%. Це свідчить про те, що вакцинальна кампанія довела свою спроможність та ефективність навіть в екстремальних умовах війни та показала певні позитивні результати, але потребує більшої уваги та підтримки. Необхідно звернути особливу увагу на території, які постраждали внаслідок війни, та деокуповані території.

Плани на майбутнє

Якщо порівняти рівень охоплення щепленням у січні 2023 р. з аналогічним періодом 2022 р., то побачимо підвищення майже за всіма вакцинами в середньому на 1,5% від загального плану щеплень.

Залишки вакцин, які були отримані у 2022 р., та гарантовані надходження вакцин у 2023 р. дозволять не переривати рутинну вакцинацію та забезпечать необхідне покриття потреб українців в обов’язкових щепленнях. Також буде дотримано баланс між донорськими поставками вакцин та поставками за державний кошт для обов’язкових щеплень у 2023 та 2024 р. Вже розпочато підготовку до закупівлі вакцин на 2024 р.

Для вирішення викликів, які постали перед системою охорони здоровʼя України, було зроблено, зокрема, наступне:

  • визначено та затверджено протокольно у штабі з вакциноконтрольованих інфекцій робочий план і 11 пріоритетів у сфері імунізації на 2023 р., забезпечено координацію та контроль за виконанням положень робочого плану;
  • організовано безперебійну роботу пунктів щеплень та центрів вакцинації, враховуючи безпекову ситуацію, в умовах відсутності та/або перебоїв з електропостачанням та доступу до мережі Інтернет, шляхом їх підключення до автономних джерел живлення, а також розроблено та впроваджено алгоритм дій з дотримання вимог «холодового ланцюга» під час перебоїв енергопостачання;
  • підготовлено та погоджено в МОЗ стратегію з імунопрофілактики–2030 з трирічним операційним планом, а також нормативно-правові акти, які регулюють проведення щеплень фармацевтами.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua