Безперервний професійний розвиток лікарів — відповіді на поширені запитання

21 лютого 2023 о 11:07
4502

Пропонуємо до уваги читачів відповіді МОЗ України на поширені запитання щодо безперервного професійного розвитку (БПР) медичних працівників.

Де медичним працівникам шукати якісні освітні заходи, які є частиною системи БПР і гарантують отримання балів БПР у випадку проходження навчання?

Бали БПР можна отримати, пройшовши навчання під час заходів, які зареєстровано уповноваженою МОЗ організацією — ДНП «Центр тестування МОЗ України». Медичні працівники можуть переглянути перелік зареєстрованих державою заходів БПР та обрати захід, який найбільше відповідає їхньому запиту на навчання, на сайті ДНП «Центр тестування МОЗ України».

Яким чином участь у міжнародних заходах враховується в рамках БПР та як визначити кількість балів за участь у таких заходах? Чим відрізняються між собою закордонні, іноземні та міжнародні заходи?

Відповідно до примітки 1 до додатка 4 до Порядку атестації лікарів, затвердженого наказом МОЗ від 22.02.2019 р. № 446, кількість балів за заходи, які відбуваються у країнах з високим рівнем доходу (за рейтингом Світового банку) або акредитовані за кордоном чи в Україні EACCME/ACCME/RCPSC, чи сертифіковані ERC/ILCOR/AHA, під час підрахунку загальної кількості балів множиться на 2.

Закордонні заходи — це заходи, які проводяться за межами України.

Іноземні заходи — це заходи, які проводяться провайдерами інших держав.

Міжнародні заходи (конференції) — це відповідно до критеріїв Міністерства освіти і науки України заходи, до організації проведення яких залучено не менше трьох закордонних співорганізаторів та кількість учасників у яких становить не менше 100 осіб (для всеукраїнських — не менше 60 осіб). Якщо у заході беруть участь зарубіжні спікери, це є заходом з міжнародною участю.

Хто і яким чином контролює та перевіряє нарахування балів БПР?

Перевірку відповідності нарахування балів здійснює Центр тестування МОЗ України. Провайдер вказує, скільки балів вартує його захід, а агенція перевіряє та верифікує це. За проходження заходів БПР, які не відповідають вимогам Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 725, бали не нараховуються.

Яким чином та хто визначає, яка кількість балів нараховується учаснику за захід БПР, який він відвідав?

Критерії нарахування лікарям балів БПР визначено в додатку 4 до Порядку атестації лікарів, затвердженого наказом МОЗ від 22.02.2019 р. № 446.

Планується, що в майбутньому електронна система БПР автоматизовано рахуватиме бали за встановленою логікою. У найближчій перспективі розвитку електронної системи БПР передбачено автоматизований облік балів слухачів БПР.

Остаточне рішення щодо зарахування під час атестації балів БПР, зазначених в особистому освітньому портфоліо та сертифікаті, приймає атестаційна комісія.

Чи передбачається державне фінансування на отримання обов’язкових щорічних балів БПР та яким чином ці кошти будуть розподілятися?

Так, передбачається державне фінансування здійснення БПР за комбінованою моделлю, що включає два складники:

  • фінансування проходження лікарями циклів тематичного удосконалення в закладах вищої (післядипломної) освіти відповідно до вимог наказу МОЗ від 22.07.1993 р. № 166 (зі змінами);
  • відшкодування витрат лікарів на оплату участі в інших заходах БПР (семінарах, тренінгах, майстер-класах, фахових школах, науково-практичних конференціях тощо).

Зараз МОЗ спільно з Міністерством фінансів України опрацьовує проєкт Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення БПР працівників сфери охорони здоров’я на 2023 р. Відповідно до проєкту у 2023 р. сума відшкодування коштів на одного лікаря за навчання на всіх заходах БПР не може перевищувати 2000 грн.

Більше інформації про БПР — за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»