Уряд підтримав реформування системи проведення медико-соціальної експертизи

1 лютого 2023 о 14:16
1612

31 січня 2023 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 78 і таким чином підтримав ініціативу Міністерства охорони здоров’я щодо реформування системи проведення медико-соціальної експертизи. Відповідно до зазначеного рішення МОЗ спільно з Міністерством соціальної політики до 1 квітня подадуть на схвалення Уряду план заходів щодо реформування медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

Подробиці

Зазначений план передбачатиме шляхи формування нових маршрутів пацієнтів з обмеженнями повсякденного функціонування, які б забезпечили отримання медичних та соціальних послуг з моменту виникнення потреби в них, незалежно від отриманого статусу, а також забезпечення прозорості адміністративних та інших процесів, у тому числі шляхом впровадження ІТ-інструментів.

Одним із інструментів, що сприятиме детінізації роботи під час проведення медико-соціальної експертизи, стане запровадження на практиці прозорої процедури встановлення інвалідності на основі єдиних принципів Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я (МКФ). В Україні зазначену класифікацію було введено у квітні 2022 р. шляхом затвердження Національного класифікатора 030:2022 «Класифікатор функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я» (наказ Мінекономіки від 09.04.2022 р. № 810-22).

Реформування служби медико-соціальної експертизи потребує внесення змін до 19 законів України, 39 постанов Уряду та 40 наказів різних міністерств та документів інших органів влади, а також повноцінне впровадження системи оцінки функціонування, життєдіяльності та здоров’я за МКФ лікарями, мультидисциплінарними реабілітаційними командами.

З метою уникнення ризиків, які можуть виникнути у разі реформи медико-соціальної експертизи, сьогодні прийнято рішення, що фінансування МСЕК у 2023 р. — під час перехідного періоду — відбуватиметься коштом субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я.

При цьому паралельно триватимуть робота з впровадження оновленої системи реабілітації у сфері охорони здоров’я, перегляд порядків проведення спецекспертиз, передача непрофільних функцій МСЕК, впровадження нових цифрових інструментів для автоматизації та прозорості процесів тощо.

Коментар Віктора Ляшка

«Системна робота з реформування порядку встановлення інвалідності триває, наразі в Україні затверджено МКФ як національний класифікатор, підготовлено фахівців та навчально-методичні матеріали щодо використання МКФ на практиці, запроваджено роботу мультидисциплінарних реабілітаційних команд, відхід від радянського підходу опіки над особами з інвалідністю до забезпечення дієвих інструментів адаптації таких людей до життя в суспільстві. Фокус на запровадження електронних інструментів, своєю чергою, має допомогти позбавитися і корупційної складової, що довгий час супроводжувала роботу МСЕК», — підкреслив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Щодо класифікацій і класифікатора

У квітні 2022 р. в Україні на основі МКФ наказом Міністерства економіки України було затверджено «Класифікатор функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я». Цей класифікатор є новітньою методикою визначення стану здоров’я людини після перенесеної травми, що дозволяє перебудувати систему реабілітації та зробити її ефективнішою.

Таким чином:

  • Міжнародна класифікація функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я

Міжнародна класифікація функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я (МКФ) має на меті визначити уніфіковану й стандартизовану мову та схеми опису станів здоров’я та станів, пов’язаних зі здоров’ям. Вона впроваджує визначення компонентів здоров’я та деяких пов’язаних зі здоров’ям компонентів добробуту (таких як освіта та праця). МКФ відійшла від класифікації «наслідків захворювання» та стала класифікацією «компонентів здоров’я». «Компоненти здоров’я» визначають складові здоров’я, в той час як «наслідки» зосереджуються на впливі захворювань або інших станів здоров’я на кінцевий результат.

  • Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я дітей і підлітків

Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я дітей і підлітків (МКФ-ДП) включає подальшу детальну інформацію про застосування МКФ при документуванні характеристик дітей та підлітків віком до 18 років. МКФ-ДП пропонує концептуальні рамки та єдину стандартизовану термінологічну мову для позначення проблем, які проявляються в ранньому дитинстві, дитячому і підлітковому віці, включаючи функції та структури організму, обмеження активності та участі, а також фактори навколишнього середовища, що мають важливе значення для дітей і підлітків.

  • Національний класифікатор функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я

У квітні 2022 р. ухвалено Національний класифікатор функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я. Відтак процес встановлення інвалідності відбуватиметься на основі принципів МКФ, адаптацією якої є національний класифікатор. Для цього буде розроблений електронний модуль оцінки рівня функціонування, обмеження життєдіяльності і здоров’я особи. Сукупність таких рішень дасть змогу створити цілісну систему реабілітації.

Національний класифікатор забезпечить реалізацію Програми медичних гарантій для надання допомоги впродовж гострого, післягострого та довготривалого реабілітаційного періоду на первинному, вторинному та третинному рівнях медичної допомоги в закладах охорони здоров’я, реабілітаційних закладах та за їх межами.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua