Первинна медична допомога, що надається мобільними командами: підбито підсумки за 2022 р.

26 січня 2023 о 10:02
755

Днями відбулася конференція з обговорення результатів роботи мобільних команд первинної медичної допомоги (ПМД) у 7 областях України протягом вересня–грудня 2022 р. Така робота здійснюється в межах проєкту із забезпечення доступності послуг ПМД в гуманітарних екстрених ситуаціях. Проєкт реалізує Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні у співпраці з Міністерством охорони здоров’я та в партнерстві з Академією сімейної медицини України (АМСУ).

Коментар Олександри Машкевич

«Кожен регіон України зазнав впливу повномасштабного вторгнення, усі ми стикнулися з новими викликами. Проте наша позиція непохитна: кожен українець навіть попри війну (і особливо в умовах війни), попри віддалене проживання від великих міст, соціальний стан тощо має мати доступ до медичної допомоги. Тож робота лікарів «первинки» в мобільних бригадах на деокупованих територіях та у віддалених населених пунктах стала потужним інструментом покращання доступності такої допомоги», — зазначила Олександра Машкевич, генеральний директор Директорату медичних послуг МОЗ України.

Про діяльність мобільних команд

Протягом 3 міс лікарі здійснили 474 візити у громади та надали майже 14 тис. консультацій пацієнтам у віддалених місцевостях Волинської, Черкаської та Хмельницької областей та на деокупованих територіях Київської, Сумської, Чернігівської та Харківської областей. Переважно пацієнтами мобільних бригад були особи віком старше 60 років (із них близько 10% — внутрішньо переміщені особи). Основна причина звернень пацієнтів — хронічні неінфекційні захворювання (87%), із них у 68% випадків надана медична допомога з приводу артеріальної гіпертензії, що потребувала медикаментозної корекції. У понад половини пацієнтів (56%) відмічали діагностовані раніше ішемічну хворобу серця, інсульт або інфаркт міокарда. 23% пацієнтів, які звернулися за допомогою, хворіли на цукровий діабет.

Лікарі також здійснювали призначення медикаментів із 10 наборів ВООЗ для лікування неінфекційних захворювань. До таких наборів входять 18 різних препаратів, які були безоплатно передані проєкту для забезпечення потреб 300 тис. осіб протягом 3 міс. Загалом лікарі здійснили майже 35 тис. призначень та безоплатно надали пацієнтам життєво необхідні ліки.

Під час панельних дискусій МОЗ, Національна служба здоров’я України (НСЗУ), ВООЗ та АСМУ дискутували щодо різних підходів до можливого перегляду Програми медичних гарантій для забезпечення доступу населення у віддалених регіонах до ПМД. Це була перша подібна дискусія, яка дозволила почути думки лікарів та керівників закладів ПМД.

Коментар Ярно Хабіхта

Доктор Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні, зазначив: «Ця ініціатива, яка діє з травня 2022 р., спрямована на покращання доступу пацієнтів до ПМД через роботу мобільних медичних команд, що надають послуги в громадах 7 регіонів та реагують на комплексні потреби населення у сфері охорони здоровʼя в надзвичайних ситуаціях. Ця ініціатива є унікальною, оскільки вона базується на потенціалі ПМД, наявної в Україні, і водночас розширює послуги та доповнює необхідними ліками, щоб забезпечити пацієнтам із багатьма хронічними потребами доступ до послуг».

Зважаючи на позитивну оцінку попередніх результатів проєкту та вивчені уроки, ВООЗ та АСМУ планують продовжити реалізацію проєкту у 5 областях України, які постраждали та страждають від війни. Такий підхід дасть змогу проаналізувати та оцінити послуги ПМД у мобільному форматі та продовжити мультисекторальний діалог щодо роботи такої моделі в Україні.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua