Розроблено стратегію розвитку імунопрофілактики

13 січня 2023 о 12:00
1686

Міністерство охорони здоров’я України повідомляє про оприлюднення проєкту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2030 року та затвердження операційного плану щодо її реалізації».

Мета

Проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2030 року та затвердження операційного плану щодо її реалізації» (далі — проєкт акта) розроблений з метою затвердження середньо- і довгострокових пріоритетів державної політики у сфері національної безпеки країни відповідно до ратифікованих країною глобальних і регіональних документів з імунізації, та прийняття рішень, що базуються на доказовій медицині і передовому досвіді глобального рівня, забезпечення попередження до 2030 р. смертності та інвалідності від захворювань, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, а також зниження захворюваності населення України шляхом підвищення рівня доступності до якісних медичних імунобіологічних препаратів і послуг з вакцинації, зосереджених на найбільш уразливих групах і групах високого ризику, а також відновлення мережі імунізації після війни.

Обґрунтування необхідності прийняття розпорядження

Проєкт акта розроблено Міністерством охорони здоров’я України на виконання Указу Президента України № 369/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 року «Про стан національної системи охорони здоров’я та невідкладні заходи щодо забезпечення громадян України медичною допомогою» та у зв’язку із завершенням терміну реалізації Стратегії розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2022 р., схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 р. № 1402-р. Проєкт акта зорієнтований, зокрема, на досягнення Цілей сталого розвитку України на період до 2030 р., затверджених Указом Президента України від 30 вересня 2019 р. № 722.

З метою подальшого розвитку системи громадського здоров’я, узгодження законодавства України зі світовими та європейськими стандартами у сфері протидії інфекційним захворюванням, реалізації забезпечення державної політики національної безпеки країни, проєкт акта спрямований на визначення ключових проблем у сфері імунопрофілактики населення України та формування рішень задля створення сприятливих умов розвитку системи охорони здоров’я на наступні роки.

Імунопрофілактику визнано найбільш дієвим та економічно ефективним засобом боротьби з інфекційними хворобами у світі, що дозволяє щорічно рятувати мільйони людських життів, інструментом протидії виникненню спалахів та епідемій. Разом з тим, незважаючи на значний прогрес, охоплення вакцинацією останніми роками зупинилося на одному рівні, а в 2021 р. навіть знизилося.

Зниження охоплення профілактичними щепленнями зумовлено багатьма факторами. Зростання захворюваності на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2 (далі — COVID-19), та пов’язані з нею обмеження протягом останніх 2 років створюють величезне навантаження на сферу охорони здоров’я та перекидання всіх доступних ресурсів, включаючи людські та фінансові, на реагування на COVID-19, зокрема на систему епіднагляду, лікування та вакцинацію. Через збройну агресію російської федерації проти України призупинився процес імунізації населення, що може загальмувати роки прогресу в боротьбі з хворобами в Україні, від яких може врятувати вакцинація.

Міграція населення, втрата людського потенціалу, руйнування інфраструктури охорони здоров’я на тимчасово окупованих територіях призводять до погіршення санітарно-гігієнічного стану населених пунктів, об’єктів життєзабезпечення та ускладнення епідемічної й епізоотичної ситуації. Створюється середовище, сприятливе для поширення небезпечних інфекційних хвороб.

Реформа системи громадського здоров’я з відсутністю чітко визначених ролей і обов’язків щодо нагляду, координації, планування, впровадження та звітування про втручання в громадське здоров’я створює фрагментовану участь зацікавлених сторін у сфері імунопрофілактики.

Проєкт акта розроблений на підставі рекомендацій ВООЗ «Європейський порядок денний імунізації до 2030 року», який визначає напрямки для досягнення цілей та завдань у сфері імунопрофілактики.

Основні положення проєкту акта

Проєктом акта передбачається схвалити Стратегію розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2030 р. та затвердити операційний план реалізації у 2023–2025 рр. Стратегії розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2030 р.

Проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України

Операційний план

Пояснювальна записка

Куди надавати пропозиції

Зауваження та пропозиції приймаються Департаментом громадського здоров’я протягом 15 днів з дня оприлюднення у письмовому або електронному вигляді на адресу: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, e-mail: [email protected].

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua