21–23 грудня 2022 р. відбулася робоча зустріч керівників протитуберкульозних закладів для обговорення викликів та обміну досвідом протидії туберкульозу в умовах війни.
Зустріч пройшла в офлайн-режимі у Львівській обл. з можливістю долучитися онлайн. Серед учасників — представники МОЗ України, експерти Центру громадського здоров’я, Національної служби здоров’я України, ВООЗ, представники обласної військової адміністрації, обласної ради Львівської обл., громад, керівники регіональних протитуберкульозних служб.
Що обговорювали
На зустрічі фахівці обговорили виклики, яких зазнала галузь охорони здоров’я протягом усього часу повномасштабного вторгнення росії: робота в умовах бомбардувань, повітряних тривог та постійного ризику для власного життя, відтік кадрів з регіонів, гуманітарні проблеми та багато іншого. Попри це фахівці Центру громадського здоров’я в тісній співпраці з усіма ланками протитуберкульозної боротьби продовжили демонструвати лідерство та стояти на варті зміцнення та захисту здоров’я населення України.
Коментар Яни Терлеєвої
«Нашими першочерговими задачами стали управлінські дії та організаційні заходи, спрямовані на забезпечення доступу до життєво важливих ліків, інструментів, обладнання та інших потреб протитуберкульозних закладів в умовах гуманітарної кризи. Важливою частиною роботи стала координація продовження лікування як внутрішньо переміщених пацієнтів, так і тих, хто виїхав за кордон. Проводилися термінові закупівлі, вирішувалися логістичні проблеми, гуманітарні питання. У результаті злагодженої роботи нам вдалося забезпечити безперервність надання послуг з протидії туберкульозу навіть в умовах війни», — зазначила Яна Терлеєва, завідувач відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я.
Подробиці протидії туберкульозу
За координації Центру регіональні протитуберкульозні служби з першого дня війни вжили невідкладних заходів для адаптації під нові реалії, щоб кожна людина з туберкульозом мала змогу продовжити лікування: вжито додаткових заходів безпеки для лікарів та пацієнтів, забезпечено доступом до ліків та медико-соціальних послуг.
Центром терміново збиралися потреби протитуберкульозних закладів, як тих, що не постраждали під час війни, так і тих, які зазнали пошкоджень чи руйнувань. Координувалося залучення донорів та партнерів для закупівель життєво необхідного переліку обладнання, ліків, засобів захисту, гігієни, харчових продуктів.
Окремим вагомим механізмом підтримки галузі стало екстрене започаткування за координації ВООЗ та Центру громадського здоров’я щотижневого кластера, що стало масштабною робочою платформою для оперативної протидії туберкульозу та ВІЛ, обміну інформацією щодо потреб, бар’єрів та шляхів їх подолання великою кількістю учасників — лідерів державних установ, партнерів та пацієнтських організацій.
Важливим здобутком у 2022 р. стало впровадження принципу екстериторіальності, аби пацієнт з туберкульозом міг отримати медичну допомогу в тому регіоні, в який він евакуювався під час війни.
Також варто зазначити, що цього року вперше впроваджено нові картриджі XDR, які дозволяють у кілька разів швидше призначати лікування пацієнтам з розширеною резистентністю.
Незважаючи на воєнний стан, вдалося не тільки утримати позиції лідерства у сфері протидії захворюванню на туберкульоз, а й впровадити інновації в лікування — застосування більш коротких та безпечних схем лікування із включенням новітніх лікарських засобів.
У результаті дипломатичної діяльності країною отримано підтримку від Глобального фонду та досягнуто домовленостей щодо додаткового виділення коштів на закупівлю ліків та інших потреб для пацієнтів із туберкульозом.
«Людиноорієнтований підхід — одна із найважливіших складових роботи протитуберкульозної служби України. До широкомасштабної війни всі напрямки боротьби з туберкульозом зосереджувались на тому, щоб інтегрувати найкращі світові практики в український досвід. У 2023 р. ми продовжимо цю роботу, щоб жодна людина більше ніколи не відчувала сорому тільки через те, що колись мала такий діагноз», — підсумувала Я. Терлеєва.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua