Надання психологічної допомоги на первинній ланці

21 грудня 2022 о 09:27
3272

Як ми повідомляли раніше, через війну питання психологічної допомоги набуло особливо актуального значення. Тож Програму медичних гарантій розширили, щоб психологічну допомогу можна було отримати у сімейного лікаря. Для цього розроблено новий пакет — «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Роз’яснення НСЗУ

Як повідомляють в Національній службі здоров’я України (НСЗУ), у межах нового пакета лікар первинної медичної допомоги має надати пацієнту базову психологічну допомогу та скласти план його ведення і лікування в межах своєї компетенції.

Лікар первинної ланки має оцінити клінічний стан пацієнта, зокрема фізичний та психологічний, щоб виявити тривожні стани, депресії та інші розлади психічного здоров’я. Якщо потрібно, пацієнта направлять на проведення лабораторних та інструментальних досліджень чи на консультацію до лікаря-психіатра.

Також у межах цього пакета сімейні лікарі надаватимуть психологічну підтримку членам родини, які доглядають за пацієнтом.

Послуга надається амбулаторно або за місцем перебування пацієнта, якщо на це є рішення лікаря первинної ланки.

Щоб отримати психологічну допомогу у сімейного лікаря, пацієнт може звернутися до центру первинної допомоги без направлення. Знайти медзаклад, який надає такі послуги, можна, зателефонувавши в контакт-центр НСЗУ 16-77.

Крім того, пацієнта може направити на первинний рівень медичної допомоги лікар-психіатр. Йдеться про пацієнтів із встановленим діагнозом «психічні розлади», стан здоров’я яких уже покращився.

Кількість закладів первинної ланки, які надаватимуть цю послугу за договором з НСЗУ, збільшуватиметься. Лікарі та медичні сестри проходитимуть спеціальне навчання, щоб кваліфіковано надавати потрібну допомогу з підтримки психічного здоров’я.

Адже фізичне та психічне здоров’я можна лікувати в одному місці. Це робить медичну допомогу комплексною, що є кращим для пацієнтів та економічно ефективнішим для держави.

Мережа закладів первинної медичної допомоги є широкою і децентралізованою. А для пацієнта лікар, з яким укладена декларація, є першим фахівцем, до якого звертаються за допомогою.

Наразі на платформі Академії НСЗУ вже доступний курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням настанови mhGAP».

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами academy.nszu.gov.ua, facebook.com/nszu.ukr