За підсумками діяльності Управління охорони здоров’я Запорізької обласної державної адміністрації (ОДА), у 2011 р. заслуговують уваги напрацювання за такими напрямками роботи, як реорганізація первинної ланки медичної допомоги та стан виконання Програми боротьби з онкологічними захворюваннями в Запорізькій області на період до 2016 року.
«З початку 2011 р. фінансування медичних закладів, які знаходилися на балансі сільських та селищних рад, здійснюється з районних бюджетів, у більшості районів вже здійснено передачу закладів первинної медичної допомоги у загальну комунальну власність територіальних громад районів. Станом на сьогодні створено 5 центрів первинної медико-санітарної допомоги у структурі Бердянської, Василівської, Запорізької, Михайлівської та Оріхівської центральних районних лікарень. Для цільового використання коштів ведеться робота з реорганізації малопотужних дільничних лікарень у сільські лікарські амбулаторії та амбулаторії загальної практики — сімейної медицини з денним стаціонаром, а вільні приміщення передаються органам соціального захисту для організації допомоги самотнім непрацездатним громадянам», — повідомив начальник Управління охорони здоров’я Запорізької ОДА Андрій Запорожченко.
Він відзначив, що кількість дільничних лікарень у районах області зменшилася з 24 до 17 за рахунок їх реорганізації у сільські лікарські амбулаторії чи амбулаторії загальної практики — сімейної медицини. Кількість амбулаторій збільшилася з 113 до 127, і 90 з них мають статус амбулаторій загальної практики — сімейної медицини, завдяки чому 63% сільських жителів отримують медичну допомогу від сімейних лікарів.
Протягом 2011 р. в області відкрито 10 таких амбулаторій. Найбільш активно у цьому напрямку працюють у Приморському, Гуляйпільському, Приазовському, Куйбишевському, Токмацькому, Василівському, Веселівському, Запорізькому, Михайлівському та Оріхівському районах. Вкрай недостатньо ведеться робота у Розівському, Великобілозерському, Чернігівському та Новомиколаївському районах. Одна з причин цього — низька укомплектованість лікарями.
Для вирішення кадрової проблеми в області діє механізм тристоронніх угод з райдержадміністрацією, Запорізьким державним медичним університетом (ЗДМУ) та студентом, який отримує освіту за рахунок місцевих бюджетів. Ініціатор такої системи — Приазовський район, від якого в ЗДМУ навчаються вже 5 студентів, і перший випускник розпочне роботу в Центральній районній лікарні вже у 2012 р.
Протягом січня 2012 р. Управлінням охорони здоров’я Запорізької ОДА заплановано детально проаналізувати умови надання медичної допомоги в кожному окремо взятому районі та визначити шляхи покращання ситуації щодо доступності надання якісної медичної допомоги населенню.
На підсумковому засіданні колегії Управління охорони здоров’я Запорізької ОДА предметно обговорено стан виконання Програми боротьби з онкологічними захворюваннями в Запорізькій області на період до 2016 року та організації надання допомоги дитячому населенню з онкологічними захворюваннями.
За інформацією головного позаштатного онколога Управління охорони здоров’я Запорізької ОДА Олексія Ковальова, протягом останніх 3 років в області зберігається тенденція до підвищення захворюваності на злоякісні новоутворення та смерті від них.
З метою підвищення ефективності профілактики та діагностики онкологічних захворювань торік була затверджена Програма боротьби з онкологічними захворюваннями в Запорізькій області на період до 2016 року. Виконання заходів програми сприятиме більшій доступності спеціалізованої медичної допомоги для онкохворих. З мінімальним ризиком для онкохворих в області вже проводяться радіочастотна термоабляція та гіпертермія, трансуретральна резекція при пухлинах сечового міхура і передміхурової залози, хіміоемболізація судин печінки та інші методики.
З приводу онкопатології на обліку в області перебуває 194 дитини, у тому числі 96 — з онкогематологічними захворюваннями. У поточному році Управління охорони здоров’я Запорізької ОДА ініціювало прийняття обласної Програми «Дитяча онкогематологія на 2011 рік», на виконання якої із обласного бюджету виділено 1,1 млн грн.
Завдяки профілактичним заходам на виконання Програм «Дитяча онкологія на 2006–2010 роки», «Дитяча онкогематологія на 2011 рік» в області вдалося збільшити до 65% частку дітей, рецидив хвороби в яких не виникає протягом 5-річного періоду з моменту встановлення діагнозу. До п’ятивідсоткового рівня знижено смертність дітей внаслідок онкогематологічних захворювань. Підвищено рівень обізнаності населення щодо ризику цих захворювань у дітей та створено систему надання паліативної допомоги цим дітям.
На продовження цієї роботи фахівцями Управління охорони здоров’я Запорізької ОДА підготовлена програма «Дитяча онкогематологія на 2012 рік», яка буде розглянута на черговому засіданні сесії обласної ради. Вона передбачає забезпечення хворих базисним безкоштовним лікуванням, супроводжуючою терапією, витратними матеріалами для дітей-інвалідів з онкогематологічною патологією. Загальне фінансування з обласного бюджету у 2012 р. передбачено на суму понад 1,2 млн грн.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.zoda.gov.ua