Ліки від спінальної м’язової атрофії будуть доступні пацієнтам безоплатно

12 грудня 2022 о 09:22
913

9 грудня 2022 р. на засіданні Уряду було підтримано пропозицію Міністерства охорони здоров’я України здійснити закупівлі 9 лікарських засобів за договорами керованого доступу, 8 з них закуповувалися централізовано раніше, 1 — буде закуплено вперше.

Про договір керованого доступу 

Договір керованого доступу — це механізм закупівлі оригінальних (інноваційних) лікарських засобів за результатами прямих та конфіденційних перемовин між замовником і фармацевтичним виробником. Перемовини відбуваються за результатами розгляду матеріалів оцінки медичних технологій, які містять дані про показники клінічної та економічної ефективності лікарських засобів.

Оскільки оригінальні (інноваційні) лікарські засоби випускаються лише одним виробником, інструмент конкурентних закупівель до них не може бути повною мірою ефективно використаний.

Вперше в Україні завдяки використанню інструменту (договори керованого доступу), який дозволяє зберегти конфіденційною ціну, вдалося централізовано закупити препарат Еврісді (рисдиплам) для лікування дітей, хворих на спінальну м’язову атрофію. Ліки будуть надаватися пацієнтам безоплатно.

Спінальна м’язова атрофія — це рідкісна нервово-м’язова хвороба, яка призводить до атрофії кінцівок та смерті. Рисдиплам — єдиний лікарський засіб проти спінальної м’язової атрофії, яким можна самостійно лікуватися вдома, адже його слід приймати перорально.

Коментар Віктора Ляшка

«Затвердивши сьогодні перелік лікарських засобів, що закуповуються за договорами керованого доступу, Кабінет Міністрів фіналізував величезну роботу, проведену Міністерством охорони здоров’я та ДП «Медичні закупівлі України». Позитивні переговори з компанією «Roche» щодо закупівлі рисдипламу для лікування пацієнтів зі спінальною м’язовою атрофією — це справжній прорив для вільної і незалежної України, яка турбується про своїх громадян! Дякую Збройним силам України, що дозволяють реалізовувати заплановане навіть під час війни», — підкреслив Віктор Ляшко.

Препарат стане доступним для пацієнтів зі спінальною м’язовою атрофією 1-го типу у 2023 р. Зазначений лікарський засіб отримуватимуть пацієнти зі спінальною м’язовою атрофією, які відповідатимуть критеріям включення до програми (вік, тип хвороби тощо), в тому числі ті, яким буде встановлено діагноз за результатами програми розширеного неонатального скринінгу. Детальні умови отримання пацієнтами цього лікарського засобу буде повідомлено згодом.

Закупівлі інших ліків

За результатами укладання договорів керованого доступу з компаніями «Sanofi», «BioMarin», «Takeda» щодо лікарських засобів, які раніше вже закуповувалися централізовано, вдасться заощадити лише у 2022 р. близько 10 млн дол. США (за перерахунком на валютну ціну 2021 р.) та близько 100 млн грн (за використання гривневих цін 2021 р.). Лікарські засоби, що закуповуються за договорами керованого доступу, використовуються для лікування рідкісних (орфанних) захворювань, наприклад, хвороби Гоше, мукополісахаридозів, гемофілії та ін.

Такий механізм застосовується в багатьох країнах світу, зокрема в Італії, Франції, Нідерландах, Бельгії, Швеції, Данії, Фінляндії, Австралії, Литві та інших.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua