Представлені результати аудиту потреб громадян у послугах з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки

9 грудня 2022 о 13:39
886

У межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Національної програми ментального здоров’я 8 грудня 2022 р. відбулося розширене засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок агресії рф проти України.

У засіданні взяли участь представники посольств та міжнародних організацій: представництва ООН в Україні, Бюро ВООЗ в Україні, посли США, Канади, Швейцарії та Євросоюзу, представники посольства Великої Британії, голови обласних військових адміністрацій.

Під час заходу були представлені результати аудиту потреб громадян у послугах з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, аналіз міжнародного досвіду побудови систем психічного здоров’я, принципи, що можуть бути використані для покращення системи охорони психічного здоров’я в Україні.

Звернення Олени Зеленської

О. Зеленська звернулася до присутніх зі вступним словом.

«Просте питання «як ти?» стало гаслом наших багатьох кампаній із психічного здоров’я і виявилося глибшим, ніж нам здавалося, бо воно не тільки про фізичний, а й про душевний стан. Найсильнішим із нас інколи потрібні місяці боротьби не тільки із ворогом, а й з власними стереотипами, щоб прийняти — відповідь на це запитання може бути «я не гаразд. Мені важко, стресово». Психологічне «не гаразд» — це зараз стан більшості наших співвітчизників. І говорити про це, шукати рішення — нормально, правильно, обов’язково», — зазначила дружина Президента.

Представлено Оперативну дорожню карту

На зустрічі було презентовано розроблений у межах Національної програми ментального здоров’я документ — Оперативну дорожню карту «Пріоритетні багатосекторні заходи із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні під час та після війни». Документ розроблено представниками державного сектору, агенцій ООН, міжнародних та українських організацій, які працюють у сфері розвитку та гуманітарного реагування, у координації з ВООЗ. Оперативна дорожня карта дозволить швидко реагувати на виклики «тут і зараз». У ній визначено пріоритети, на які мають орієнтуватися всі, хто працює у сфері психічного здоров’я в умовах гуманітарної кризи. Це дозволить узгоджувати свої дії відповідно до визначених у результаті аналізу пріоритетів.

Коментар Дениса Шмигаля

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що без достатнього фокуса на психічному здоров’ї нації ми матимемо значне навантаження на медичну, соціальну, освітню системи, на систему охорони правопорядку.

«Держава буде драйвером і координатором створення нової системи надання послуг у сфері психічного здоров’я. Послуг, що надаватимуться оперативно, ефективно, без бюрократії. Бо психологічний стан людини впливає на нашу стійкість перед викликами. Втрати в економіці можуть сягати 4–5% ВВП. Добробут українців бачимо основною метою наших спільних зусиль. Вистоїмо, подолаємо труднощі та відбудуємо Україну — сильну державу, головне багатство якої — здорові й талановиті люди», — зазначив Прем’єр-міністр.

Учасники зустрічі ознайомилися з результатами аудиту потреб громадян у послугах з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки й міжнародним досвідом побудови систем психічного здоров’я. Також представлено принципи, що можуть бути використані для покращання системи охорони психічного здоров’я в Україні. Важливо, що, окрім позитивних міжнародних практик, значну увагу було приділено вивченню помилок, щоб не допустити їх повторення в Україні.

Коментар Віктора Ляшка

«Ця війна стане для нас тим, що в психології називають точкою постстресового зростання. На основі набутого досвіду й аналізу кращих міжнародних практик ми побудуємо в Україні одну з найефективніших систем підтримки психічного здоров’я у світі, де допомогу зможе отримати кожен, хто її потребуватиме. Для цього разом із партнерами ми розробляємо закони і підзаконні акти, навчаємо спеціалістів, створюємо правила, за якими працюватиме система. Впевнений, ми на правильному шляху, адже після війни допомоги у сфері психічного здоров’я потребуватимуть мільйони українців. І держава буде готова її надати», — підкреслив міністр охорони здоров’я В. Ляшко.

Створено Проєктний офіс при Кабінеті Міністрів

У співпраці та за експертної підтримки ВООЗ створено єдиний координаційний центр з напрацювання рішень та реалізації Національної програми ментального здоров’я — Проєктний офіс при Кабінеті Міністрів. Надалі проєкти, які розроблятимуть та реалізуватимуть міністерства, будуть проходити тестування у Проєктному офісі, щоб уникати дублювань та для впевненості, що вони відповідають усім вимогам та міжнародним стандартам.

Нагадаємо, перша стратегічна сесія Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії рф, відбулася влітку за участю першої леді О. Зеленської, представників низки міністерств і відомств, Верховної Ради, міжнародних організацій, експертів. Її було присвячено розробці цільових послуг із психічного здоров’я для різних груп населення.

«Вкрай важливо, щоб усі відомства були активними учасниками цієї взаємодії. Ми не маємо часу на довготривалі експерименти, тому найкращий міжнародний досвід, зібраний у співпраці з Бельгією, США, Великою Британією та Ізраїлем, показує, які елементи можуть бути адаптовані для моделі послуг в Україні. Окремі слова подяки хочу адресувати Всесвітній організації охорони здоров’я та Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) за розуміння наших потреб та всебічну допомогу Україні. А ще сьогодні все більше стає зрозуміло, що той унікальний досвід, який, на жаль, переживає Україна, дозволить нашій країні додавати свої кейси і практики у світовий багаж психічного здоров’я», — відзначила О. Зеленська.

Про Національну програму ментального здоров’я

Національна програма ментального здоров’я — ініціатива першої леді О. Зеленської, яка має на меті допомогти громадянам подолати пов’язаний з війною стрес і наслідки пережитих травматичних подій, запобігти розвитку психічних розладів. Розробку та впровадження програми координує Міністерство охорони здоров’я України в тісній взаємодії з українськими та міжнародними фахівцями. Ініціатива реалізується за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами president.gov.ua