Антибіотикорезистентність: вже до 2050 р. ми можемо побачити, як помирають від пневмонії наші онуки

25 листопада 2022 о 10:34
833

З 18 до 24 листопада щороку триває Всесвітній тиждень правильного застосування антибіотиків.

Його метою є підвищення поінформованості громадськості в усьому світі про проблему стійкості до протимікробних препаратів, щоб не допустити її подальшого розвитку та поширення.

Що таке антибіотикорезистентність?

Нас оточують трильйони бактерій. Ці одноклітинні організми — одні з перших форм життя на нашій планеті. Та не всі з них шкідливі. Є і корисні бактерії, які, наприклад, допомагають нашому травленню та імунітету.

Але є й такі, що можуть спричиняти як легку недугу, так і смертельну епідемію. За підрахунками істориків, у середні віки епідемія чуми забрала життя 25 млн осіб.

Але зараз навіть це страшне захворювання можна вилікувати антибіотиками, так само як і бактеріальні пневмонії, менінгіти тощо. Людей рятують у випадках, які були вироком колись, наприклад, при сепсисі.

Як це буває з досягненнями науки, дуже швидко ми почали сприймати прорив як дещо належне.

Хтось приймає антибіотики без призначення лікаря. Хтось не дотримується рекомендацій та припиняє приймати препарат на свій розсуд. Це прискорює розвиток такого явища, як антибіотикорезистентність.

Антибіотикорезистентність — це стійкість бактерій до антибактеріального препарату, який має їх знищити. Чим частіше ми приймаємо антибіотики, тим швидше виникає цей процес.

Чим це загрожує людству?

За прогнозами ВООЗ, якщо нічого не зробити вже зараз, то до 2025 р. більша частина протимікробних препаратів втратить свою ефективність. Лікування отиту, циститу більше не обмежиться прийомом ліків. А акушерам варто буде згадати, як приймати тяжкі пологи без кесаревого розтину. Бо операція загрожуватиме породіллі смертельною інфекцією.

Вже у 2050 р. антибіотикорезистентність може забирати до 10 млн життів щороку. Це означає, що ми можемо побачити, як помирають від пневмонії наші онуки.

Життя в постантибіотикову еру означає, що нам варто забути про багато досягнень медицини, адже без антибіотиків навіть найпростіші операції знову стануть смертельно небезпечними.

Цього не можна допустити.

Чому з’являються резистентні бактерії?

Власне, головна причина появи резистентних бактерій — це безвідповідальне застосування антибіотиків. Якщо препарати приймати не за призначенням, то наслідки будуть неминучими: з кожним прийомом препарату з усіх існуючих бактерій якісь будуть виживати. Нове ж покоління цих бактерій уже буде нечутливим до цього антибіотика наступного разу.

Відповідальність лежить як на людях, які займаються самолікуванням, так і на працівниках фармацевтичного бізнесу, які не інформують клієнтів про наслідки придбання антибіотиків без призначення. На жаль, трапляються і випадки, коли лікар призначає антибіотики в ситуаціях, коли цього можна уникнути.

Саме тому в Україні, як і в багатьох інших країнах, з 1 серпня 2022 р. антибіотики відпускаються лише за рецептом лікаря.

Дослідження та відкриття нових антибіотиків тривають. За цей час ще більше бактерій стануть резистентними до препаратів. Щоб уповільнити цей процес, кожен може зробити свій внесок — відповідально ставитися до застосування антибіотиків і не займатися самолікуванням.

Правила відповідального застосування антибіотиків

  • Антибіотики діють лише на бактерії. Ніколи не приймайте їх при вірусних інфекціях, бо антибіотики безпорадні в боротьбі з ними.
  • Не займайтесь самолікуванням! Лише лікар може чітко визначити, коли варто приймати антибіотики та які саме.
  • Не переривайте курс антибіотиків самостійно. І ніколи не застосовуйте самовільно антибіотики з пачки, яка залишилася після курсу лікування. Не діліться цими ліками з іншими та не радьте їх приймати.
  • Вакцинуйтеся, стежте за гігієною рук, тримайтеся якомога далі від хворих людей. Це і профілактика захворювань, і можливість зменшити кількість застосування антибіотиків.
  • Негайно звертайтеся до лікаря, якщо антибіотики, які він прописав, не зменшують вираженість симптомів захворювання. Можливо, вам необхідно підібрати інший препарат.

Пам’ятайте: коли справа дійшла до антибіотиків і загалом — у питаннях, що стосуються здоров’я, не слухайте пересічних громадян без медичної експертизи. Якщо ви хворієте, зверніться за медичною допомогою, бо призначати антибіотики — справа лікаря.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua