МОЗ та НСЗУ прозвітували перед депутатами про виконання Програми медичних гарантій

18 листопада 2022 о 13:54
1069

На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги і медичного страхування (далі — Комітет) 17 листопада 2022 р. Національна служба здоров’я України (НСЗУ) та МОЗ поінформували народних депутатів про стан реалізації Програми медичних гарантій у 2022 р.

Коментар Михайла Радуцького

Як повідомив у своєму телеграм-каналі «Михайло Радуцький/Офіційний» голова Комітету — народний депутат Михайло Радуцький, на цей рік Верховна Рада заклала рекордне фінансування — близько 200 млрд грн. З них на фінансування закладів за Програмою медичних гарантій передбачалося витратити 157 млрд грн. Відзначу, що навіть в умовах воєнного стану команді Президента Володимира Зеленського вдалося профінансувати Програму медичних гарантій у повному обсязі.

За 10 міс цього року 3,4 тис. медичних закладів отримали кошти на загальну суму 118 млрд грн. Найбільше фінансування одержали наступні напрямки: первинна допомога (17,5%), стаціонарне лікування (12,4%) та хірургічна допомога (11,8%).

У НСЗУ відзначають нові тенденції, які з’явилися під час війни.

Зокрема, приблизно на 25% зменшилася кількість пологів. За 10 міс 2021 р. народилося 217 тис. дітей, за той самий період цього року — 196 тис. НСЗУ запровадила мінімальну річну норму проведення пологів — 150. Розуміючи, що кількість жінок в Україні зменшилася, на наступний рік служба планує закласти фінансову підтримку пологових будинків, адже не всі з них зможуть виконати цю норму.

Один із пріоритетів Програми медичних гарантій — раннє виявлення онкологічних захворювань. Якщо в перші місяці війни кількість обстежень значно зменшилася, то наразі статистика свідчить, що кількість скринінгів на онкологічні хвороби повернулася на довоєнний рівень. Це важливо, бо лікувати пацієнта на ранніх стадіях хвороби ефективніше та значно дешевше для держави, ніж на пізніх.

Істотно зменшилася кількість людей, які захворіли на СOVID-19. У 2021 р. (за 10 міс) виявлено 288 тис. пацієнтів, у 2022 р. — 171 тис. осіб. Частково це пов’язано з тим, що не всі українці роблять тести на виявлення хвороби, крім того, у деяких прифронтових регіонах не ведеться повноцінна статистика. Відповідно, за прогнозами НСЗУ, до кінця року вдасться заощадити близько 5 млрд грн, які були заплановані на лікування українців у стаціонарах.

Серед колег найбільше запитань до МОЗ та НСЗУ стосувалися механізму контролю якості медичних послуг. Нагадаю, що Верховна Рада влітку ухвалила закон, розроблений у Комітеті (законопроєкт № 6306), про вдосконалення надання медичної допомоги. Одне із положень документа — НСЗУ отримує функцію моніторингу послуг відповідно до умов договору.

За словами керівника НСЗУ Наталі Гусак, раніше в департаменті, який займався цим питанням, працювали лише 17 осіб. На перевірку даних від 17 лікарень вони витрачали близько 7 міс. Відповідно, перевірити більшу частину із 3 тис. медичних закладів вони фізично не встигали. Наразі департамент розширений, нові співробітники в регіонах проходять навчання. Незабаром НСЗУ планує подати на засідання Уряду новий порядок проведення оцінки якості медичних послуг відповідно до умов договору. Перевірки проводитимуться планово (наприклад за пріоритетними напрямками) та позапланово (перевірка внесених електронних даних та за скаргами пацієнтів). Тож очікуємо, коли механізм перевірки якості медичних послуг повноцінно запрацює.

Крім того, НСЗУ презентували «Аналітичний звіт щодо стану реалізації Програми медичних гарантій–2022» для збору повної та актуальної інформації щодо її реалізації в кожному регіоні України.

Аналітичний звіт включає регіональну інформацію про надавачів медичних послуг, динаміку виплат НСЗУ, динаміку ведення електронних медичних записів за пакетами послуг, про штат та зарплати медпрацівників, доходи і витрати медзакладу, динаміку скарг за категоріями порушень, ефективність лікування інсультів та інфарктів.

Аналітичний звіт оновлюватиметься щомісячно і буде доступний управлінцям у системі охорони здоров’я.

Коментар Олексія Яременка

За словами Олексія Яременка, заступника міністра охорони здоров’я України з питань європейської інтеграції, у 2022 р. НСЗУ законтрактувала 3476 медичних закладів, яким перерахувала понад 118 млрд грн за Програмою медичних гарантій. Попри всі виклики, продиктовані війною, Програма медичних гарантій функціонує в повному обсязі та дозволяє забезпечити безоплатною медичною допомогою кожного пацієнта, який її потребує.

Також цього року НСЗУ зробила великий крок до прозорості та ефективного планування медичної допомоги на місцях, запровадивши аналітичний інструмент, який дозволяє побачити реалізацію Програми медичних гарантій у кожній області, районі чи конкретній лікарні.

Для чого необхідний аналітичний звіт

«Розроблений аналітичний звіт дає нам можливість прийняти рішення, як краще побудувати систему медичної допомоги. Це чіткий інструмент, завдяки якому можна приймати якісні управлінські рішення щодо конкретного медичного закладу. У кожній області керівник профільного департаменту щомісяця матиме чітку картину, яку кількість послуг надає медичний заклад, скільки коштів отримує щомісяця від НСЗУ, як побудовані маршрути пацієнта», — зазначив О. Яременко під час засідання Комітету.

Згідно з аналітичним звітом найбільшу суму коштів лікарні отримали за пакетом «Первинна медична допомога» — понад 20 млрд грн. Декларацію з сімейним лікарем мають понад 32,5 млн українців.

Пріоритетними послугами залишається медична допомога для пацієнтів з інсультами та інфарктами. З початку року на лікування інсультів держава витратила понад 2,2 млрд грн. Медична допомога у разі інфаркту обійшлася в понад 768 млн грн.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua, komzdrav.rada.gov.ua, t.me/radutsky