У зв’язку із зафіксованими у грудні 2011 р. у місті Києві трьома випадками захворювання тварин на сказ і фактами укусів людей хворими тваринами Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України з метою ліквідації осередку захворювання оголошено на 2 міс карантин щодо сказу у Подільському, Оболонському та Дніпровському районах столиці. Протиепізоотичні заходи також проводитимуться на території прилеглих Шевченківського, Оболонського та Святошинського районів, які визнано загрозливою зоною.
Відповідно до звіту Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи від 21 грудня 2011 р. підтверджено, що безпритульний собака, який покусав громадянку, яка мешкає в Дніпровському районі Києва (вул. Ентузіастів), був хворий на сказ. Ще один випадок сказу підтверджено у безпритульного кота з території дачного кооперативу сел. Пуща-Водиця, 10-та лінія, Оболонський район міста Києва.
Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією міста Києва розроблено і впроваджується ряд заходів щодо ліквідації та профілактики сказу тварин і недопущення розповсюдження захворювання у столиці. Зокрема, у ветеринарних клініках проводиться безкоштовна антирабічна вакцинація тварин.
Щодо профілактики захворюваності на сказ серед людей Міністерство охорони здоров’я України попереджає про таке.
Сказ — гостра смертельно небезпечна інфекційна хвороба з тяжким ураженням центральної нервової системи, що спричинена вірусом Neuroryctes rabid. Ураження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок потрапляння її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри та на слизову оболонку. Інфікування людини вірусом сказу відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці — 41,4%) чи домашніх тварин (коти — 21,8%, собаки — 15,3%,) а також сільськогосподарських тварин (20,2%).
Основною причиною смертності хворих на сказ людей є їх пізнє звернення за медичною допомогою. При своєчасному зверненні постраждалого до лікувального закладу проводиться щеплення антирабічною вакциною, що запобігає захворюванню і рятує життя.
Щорічно в Україні реєструють приблизно 100 тис. осіб, які звернулись у медичні заклади з приводу укусів тваринами. За попередні роки траплялися лише поодинокі випадки укусів людей тваринами, хворими на сказ, що закінчувалися летально для постраждалого. Так, у 2009 р. — 1 випадок у Львівській області, у 2010 р. — 3 випадки (Харківська, Тернопільська та Донецька області), у 2011 р. — 3 випадки (Сумська, Чернігівська та Донецька області).
Для запобігання сказу Міністерство охорони здоров’я України закуповує вакцини для проведення імунопрофілактики за епідемічними показаннями. Тобто вакцинація призначається лікарем лише тій людині, яка постраждала від укусу тварини.
На сьогодні антирабічна вакцина є в кожній області України, а також в усіх медичних закладах міста Києва.
Кожній людині з метою запобігання захворюванню на сказ та смерті від цієї особливо небезпечної хвороби, необхідно:
- не контактувати з бездомними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів;
- якщо покусала чи ослинила підозріла тварина, потрібно промити рану теплою кип’яченою водою (бажано з милом), а потім обробити 70% розчином спиртового настою йоду. Слід особливо уважно оглянути дитину після прогулянки чи контакту з підозрілою твариною;
- якомога швидше звернутися до медичного закладу для виконання антирабічного щеплення та серотерапії, що проводяться за затвердженою схемою;
- своєчасно робити щеплення проти сказу домашнім тваринам.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.moz.gov.ua, www.vet.gov.ua, www.kmv.gov.ua
© Zed25/Dreamstime.com/Dreamstock.ru