Розроблено порядок медико-соціального супроводу пацієнтів з туберкульозом

27 жовтня 2022 о 11:02
1190

МОЗ України пропонує для громадського обговорення проєкт наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Порядку надання послуг медико-психосоціального супроводу пацієнтів з чутливим та мультирезистентним туберкульозом».

Мета

Метою проєкту наказу «Про затвердження Порядку надання послуг медико-психосоціального супроводу пацієнтів з чутливим та мультирезистентним туберкульозом» (далі — проєкт наказу) є визначення завдань, конкретизація змісту та встановлення вимог щодо організації та забезпечення послуг медико-психосоціального супроводу пацієнтів з чутливим та мультирезистентним туберкульозом задля створення можливостей для ефективного формування та підтримки прихильності до лікування, утримання під медичним наглядом та мінімізації ризиків втрати для подальшого спостереження серед даної категорії осіб.

Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогодні основними причинами переривання лікування серед осіб з туберкульозом є недостатня прихильність до довгострокового лікування з причини низької психологічної мотивації, наявність побічних реакцій на протитуберкульозні препарати, низька соціальна адаптація, наявність складних життєвих обставин та інші.

Зазначені чинники суттєво впливають на ефективність лікування і, як наслідок, значно підвищують ризик розвитку хіміорезистентних форм туберкульозу. Зважаючи на пріоритет моделі контрольованого лікування в амбулаторних умовах, виникає необхідність у впровадженні ефективних підходів щодо утримання на лікуванні осіб з туберкульозом та мінімізації ризиків відриву від лікування.

Одним із таких підходів є надання послуг медико-психосоціального супроводу пацієнтів з чутливим та мультирезистентним туберкульозом. Дана модель вже зарекомендувала себе як ефективний інструмент з попередження завчасного припинення лікування пацієнтом, додержання вимог інфекційного контролю за туберкульозом та підвищення ефективності лікування.

Важливість послуг з підтримки осіб, які отримують лікування від туберкульозу, зазначена в Державній стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 р., схваленій розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 р. № 1415-р. Зокрема, в рамках реалізації стратегічної цілі 3 «Зниження захворюваності та смертності від туберкульозу» цієї Державної стратегії визначено завдання забезпечити розширення та повноцінне впровадження людино-орієнтованих моделей лікування хворих на туберкульоз з акцентом на впровадження ефективних моделей амбулаторного лікування із забезпеченням доступу до медико-психосоціального супроводу, забезпечити доступ до нових препаратів та сучасних короткострокових схем у лікуванні туберкульозу, щоденне контрольоване лікування та ефективну систему надання соціально-психологічної підтримки та супроводу для осіб, які їх потребують, забезпечити доступ хворих на туберкульоз до лікування антиретровірусними препаратами, замісної підтримувальної терапії, лікування вірусних гепатитів, діагностики та лікування побічних ефектів протитуберкульозних препаратів і сприяти проведенню заходів з формування прихильності до лікування. Дана стратегічна ціль базується на засадах Глобальної стратегії Всесвітньої організації охорони здоров’я з ліквідації туберкульозу до 2035 р.

Основні положення проєкту акта

Проєктом наказу пропонується врегулювати зміст надання послуг медико-психосоціального супроводу пацієнтів з чутливим і мультирезистентним туберкульозом та вимоги до їх надання й визначено:

  • структуру послуг медико-психосоціального супроводу пацієнтів з чутливим та мультирезистентним туберкульозом;
  • правила надання послуг медико-психосоціального супроводу пацієнтів з чутливим та мультирезистентним туберкульозом;
  • опис інформаційного забезпечення даної діяльності;
  • суб’єкта здійснення моніторингу надання послуг медико-психосоціального супроводу пацієнтів з чутливим та мультирезистентним туберкульозом.

Порядок надання послуг МПСС

Додаток 1 до Порядку надання послуг МПСС

Додаток 2 до Порядку надання послуг МПСС

Додаток 3 до Порядку надання послуг МПСС

Додаток 4 до Порядку надання послуг МПСС

Додаток до Методики проведення МПСС

АРВ

Куди надавати пропозиції

Зауваження та пропозиції приймаються Директоратом громадського здоров’я та профілактики захворюваності МОЗ України протягом 15 днів з дня оприлюднення в письмовому або електронному вигляді на адресу: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7. Контактна особа — Наталія Борисівна Сокуренко, тел.: (044) 253-74-53, e-mail: [email protected].

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua