Наступний етап медичної реформи: запитання й відповіді

7 жовтня 2022 о 14:28
5223

Наводимо до уваги читачів відповіді на деякі запитання щодо наступного етапу медичної реформи.

Коли розпочнеться наступний етап медичної реформи?

Він вже розпочався з ухваленням Закону України від 01.07.2022 р. № 2347-IX. Зараз також напрацьовується проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про госпітальні округи». Найближчими місяцями за поданням обласних військових адміністрацій буде затверджено перелік медичних закладів, які увійдуть до спроможної мережі.

Що таке спроможна мережа?

Спроможна мережа — це понад 450 найпотужніших медичних закладів на території України, які співпрацюють один з одним і надають інтегровану медичну допомогу на певній території. Спроможна мережа складатиметься з надкластерних, кластерних, загальних та інших закладів. Пацієнт отримуватиме якісне та безоплатне лікування у відповідному типі закладу з урахуванням складності його захворювання.

Які є типи медичних закладів?

Лікарні поділятимуться на надкластерні, кластерні та загальні. Пацієнти з найпростішими захворюваннями отримуватимуть лікування в загальних медичних закладах, у більш складних випадках їх доставлятимуть до кластерних та надкластерних медичних закладів.

Надкластерна лікарня

Найбільш потужна багатопрофільна лікарня в області, яка надаватиме медичну допомогу в найскладніших випадках. Лікарня буде максимально оснащена сучасним обладнанням і надаватиме найширший спектр послуг.

Кластерна лікарня

Надаватиме медичну допомогу пацієнту у разі найпоширеніших хвороб у середніх і тяжких випадках. Кластерні медичні заклади визначаються з розрахунку один медзаклад на мінімум 150 тис. населення. Час доїзду до такої лікарні становитиме близько години.

Загальна лікарня

Надаватиме лише базові (найпростіші) медичні послуги, здійснюватиме стабілізацію пацієнта та його маршрутизацію до кластерних та надкластерних лікарень. Загальна лікарня розташовуватиметься з розрахунку один медичний заклад на 50–80 тис. населення та обслуговуватиме населення однієї або кількох громад.

Що зміниться для медичних закладів у 2023 р.?

Реформа буде втілюватися в життя поступово і розпочнеться зі зміни підходів до лікування інсультів та інфарктів. Наразі «екстренка» часто доставляє хворого з підозрою на інсульт чи інфаркт до найближчої лікарні, яка не завжди має необхідні потужності для діагностики та лікування таких станів. У 2023 р. буде змінено маршрути пацієнта з інсультами, інфарктами і травмами: пацієнти отримуватимуть лікування лише в надкластерних та кластерних лікарнях, які увійшли до спроможної мережі, а й у визначених монопрофільних лікарнях. Ці медичні заклади буде забезпечено необхідним обладнанням, ліками та фахівцями для надання якісної медичної допомоги пацієнтові.

Як розподілятиметься обладнання між медичними закладами?

Створення спроможної мережі медичних закладів передбачає певні зміни в підходах до забезпечення лікарень обладнанням. Зокрема, лікарні, які потрапили до спроможної мережі, пріоритетно забезпечуватимуться обладнанням. Також забезпечення лікарень обладнанням відбуватиметься відповідно до їх ролі в госпітальному окрузі. Так, наприклад, ангіографи встановлюватимуться лише в кластерних та надкластерних медичних закладах, де ці апарати працюватимуть на повну потужність, а не використовуватимуться раз на тиждень.

Що буде з медичними закладами, які не потрапили до спроможної мережі?

Медичні заклади, які не увійшли до спроможної мережі, зможуть і надалі укладати договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), за винятком пакетів на інсульти та інфаркти. Наступного року на «інсультний» та «інфарктний» пакети із НСЗУ зможуть укласти договори лише медичні заклади, які у спроможній мережі визначено кластерними та надкластерними, а також кардіологічні центри.

Реформа одночасно розпочнеться на всій території України?

Наразі черговий етап медичної реформи стартує в областях, де немає активних бойових дій. Винятками є Донецька, Луганська, Харківська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська області та АР Крим. Однак щойно регіон буде деокуповано, в ньому розпочнеться формування госпітальних планів.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»