Переривання імунізації дитини: чому це небезпечно

6 жовтня 2022 о 16:16
1008

Відповідно до Календаря профілактичних щеплень рекомендовано дотримуватися саме тих часових проміжків між дозами, які там регламентовані.

Попри те, що для відтермінування або відмови від щеплення існують чіткі вимоги, часто батьки на власний розсуд вирішують робити зараз щеплення чи пропустити. А кожен такий легковажний пропуск загрожує здоров’ю дитини і тих, хто її оточує.

Медичні протипоказання до імунізації

Вимоги до встановлення медичних протипоказань до щеплення різні залежно від того, проти якої інфекції проводиться імунізація. Вони стосуються імунізації проти поліомієліту, кору чи дифтерії та всіх інших хвороб. Діти та дорослі з хронічними захворюваннями також вакцинуються відповідно до Календаря профілактичних щеплень і протипоказань не мають.

Рішення про допуск до проведення щеплення ухвалює педіатр або сімейний лікар, який вивчає стан дитини. Головним нормативно-правовим документом у його роботі є наказ МОЗ від 11.09.2019 р. № 2070 «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні та Переліку медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень».

Війна росії проти України

Вагомою причиною тимчасового переривання щеплення стала повномасштабна війна росії проти України. Батьки разом з дітьми, які були вимушені тікати від обстрілів, не мали можливості отримувати належну медичну допомогу.

Проте як тільки вони діставалися безпечних територій, у них з’явилася можливість звертатися до будь-якого медичного закладу та отримувати щеплення. 

Чим небезпечне переривання імунізації дитини

В інших випадках кожен день відтермінування вакцинації, яку повинна отримати дитина, загрожує їй серйозним захворюванням, яке можна було б попередити, якби вона була вчасно вакцинована. Зверніть увагу, якщо курс вакцинації не закінчений, то відповідний імунний захист просто не сформується. Крім того, рішення не робити щеплення дитині вплине на здоров’я інших дітей у суспільстві через відсутність колективного імунітету. Якщо 90–95% колективу людей захищені (рекомендації ВООЗ), то поширення збудника інфекційної хвороби серед людей стає практично неможливим. Батьки, які зробили щеплення своїм дітям, захищають не лише їх, а й інших дітей, які за станом здоров’я не можуть на даний час вакцинуватися.

Вакцини проти 10 особливо небезпечних хвороб, які є в Календарі профілактичних щеплень, закуповуються за державні кошти. Кожна дитина та дорослий можуть щепитися в медичних закладах безоплатно. Дорослим та дітям з тимчасово переміщеним статусом не потрібно укладати нову декларацію з сімейним лікарем — достатньо лише звернутися до медичного закладу.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua