Охорона здоров’я може втратити у 2023 р. щонайменше 10% бюджетного фінансування

23 вересня 2022 о 10:29
1231

У Міністерстві охорони здоров’я відбулося засідання Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Коментар Віктора Ляшка

«За останні 7 міс кожен, хто працює в системі протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, прийняв на себе виклики, пов’язані з повномасштабним вторгненням росії, і зміг налаштувати роботу відповідно до вимог часу. Нам довелося переглянути пріоритети та запустити нові напрями діяльності: організацію транспорту для гуманітарних конвоїв для поставки ліків, продуктів харчування, товарів першої необхідності, евакуації людей та обладнання, організацію притулків, збір коштів та залучення додаткової донорської підтримки далеко за межами звичних програм у сфері протидії ВІЛ/СНІДу та туберкульозу. Це дозволило не лише встояти системі, а і зберегти актуальність чинних програм профілактики, діагностики та лікування туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, а також підтримати наших захисників і всіх, хто постраждав від війни. Водночас слід розуміти, що ми потребуємо подальшої адаптації програм міжнародної підтримки для реагування на поточні виклики», — зазначив під час виступу міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

За словами міністра, Уряд і Парламент продовжують активну роботу із забезпечення життєдіяльності країни в умовах війни та її відновлення в післявоєнний період. Одним із важливих напрямів є втілення євроінтеграційних заходів, зокрема в частині нормативно-правового регулювання та запровадження нових підходів у системі охорони здоров’я. Як приклад він навів прийняття Закону України «Про систему громадського здоров’я», а також сталу роботу Програми медичних гарантій і підтримку медичних працівників на окупованих територіях.

В. Ляшко назвав співпрацю з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та Глобальним фондом визначальною для системи охорони здоров’я:

«Проєкт бюджету на 2023 р. має у фокусі обороноздатність країни. Через війну, розв’язану країною-терористом, охорона здоров’я як комплекс заходів може втратити щонайменше 10% загального фінансування, і це оптимістичні розрахунки. Тому дуже важливо знайти способи диверсифікації джерел підтримки системи охорони здоров’я як у відповідь на воєнні дії, відновлення руйнувань, так і для поточних викликів».

Водночас він звернувся до виконавців програм Глобального фонду та інших програм міжнародної технічної допомоги з проханням переглянути свої плани й бюджети до кінця 2023 р., а також напередодні підготовки нової заявки й організаційної зустрічі — відштовхуватися у своїх планах та активностях від того, що рятує й допомагає прямо зараз і що має практичне безпосереднє застосування, яке показує результат у досягненні глобальних цілей протидії ВІЛ/СНІДу та туберкульозу.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua