Перші засідання експертних груп ПМГ–2023: медична допомога немовлятам

13 вересня 2022 о 11:04
739

У Національній службі здоров’я України відбулося засідання Робочої групи експертів з питань розробки проєктів специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за Програмою медичних гарантій (ПМГ)–2023 за напрямом «Медична допомога новонародженим та медична реабілітація немовлят».

Учасники заходу — неонатологи, акушери-гінекологи та представники пацієнтської спільноти — обговорили пропозиції до пакетів «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках» та  «Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворим, упродовж перших трьох років життя».

Із впровадженням ПМГ кожне немовля, яке народилося передчасно або зі складною неонатальною патологією, отримує безоплатну медичну допомогу у повному обсязі. Цю допомогу визначено пріоритетною послугою. Такою вона залишиться і у 2023 р.

Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках 

Медичні експерти обговорили низку важливих питань щодо поліпшення якості надання медичних послуг пацієнтам зі складними неонатальними випадками. У результаті прийнято рішення щодо включення до специфікацій наступних пунктів:

  • проведення лікувальної гіпотермії із внесенням відповідних змін до вимог організації послуги, але без внесення змін до вимог переліку обладнання;
  • проведення (повного) парентерального харчування із внесенням відповідних змін до вимог організації послуги;
  • забезпечення спеціальними продуктами харчування пацієнтів з особливими потребами.

Деякі пункти специфікації доповнили такими роз’ясненнями:

  • у пункті щодо надання допомоги при больовому синдромі підтримали пропозицію про використання шкали оцінки болю: «Шкала оцінки болю у новонароджених та дітей до 1 року»;
  • у пункті щодо надання дихальної підтримки схвалили пропозицію розширити перелік надання такої допомоги шляхом застосування нових методик, а саме «високопоточної назальної оксигенації».

Також експерти підсилили вимоги до закладів, які спрямовані на підтримку грудного вигодовування в Україні:

  • наявність локальних навчальних планів та програм для навчання медичного персоналу з питань підтримки грудного вигодовування;
  • наявність у закладі кабінету підтримки грудного вигодовування, оснащеного просвітницькими матеріалами, відеоматеріалами та практичними засобами чи муляжами.

У вимоги до спеціалістів та кількості фахівців також було додано новий підпункт: «Наявність у штатному розкладі посади лікаря-педіатра-неонатолога або лікаря-педіатра, який виконує функції консультанта з питань грудного вигодовування і працює за основним місцем роботи в цьому закладі охорони здоров’я».

Враховуючи виклики сьогодення, пов’язані з воєнною агресією рф, з метою поліпшення доступності до надання послуг на територіях, що постраждали від війни, додали до умов надання послуг «самозвернення пацієнта».

Також експерти підтримали пропозицію у вимогах до постачання кисню у відділенні постінтенсивного виходжування для новонароджених та/або постнатального догляду використовувати лише систему централізованого постачання кисню.

Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя

Щодо пакету «Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя» експерти проголосували за низку пропозицій, спрямованих на покращення якості допомоги за цим напрямом. Серед них такі:

  • у вимогах до організації надання послуги було додано пункт щодо забезпечення оцінювання нутритивного статусу дитини та його корекції у разі порушень;
  • у вимогах до спеціалістів та кількості фахівців було виділено в окремі пункти вимоги щодо наявності у медичному закладі лікаря-педіатра — щонайменше 1 особа, яка працює за основним місцем роботи в цьому закладі охорони здоров’я та наявності лікаря-невролога дитячого — щонайменше 1 особа, яка працює за основним місцем роботи в цьому закладі охорони здоров’я.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами nszu.gov.ua