У НДСЛ «Охматдит» проведено перші пересадки печінки дітям

23 серпня 2022 о 12:16
637
Спеціальності :

Попри те що з початку повномасштабного вторгнення росії на територію України країна-терорист пошкодила близько 900 об’єктів медичної інфраструктури, система охорони здоров’я продовжує працювати і розвиватися.

З 1 серпня до роботи приступили близько 11 тис. інтернів-медиків, на деокупованих територіях відбудовуються медичні заклади, що постраждали від російської агресії, на Львівщині зʼявиться спеціалізована клініка протезування та реконструкції Superhumans, за 6 міс війни майже 118 тис. одиниць медобладнання було придбано та передано як гуманітарну допомогу закладам охорони здоров’я.

Пересадка печінки дітям

Для порятунку маленьких пацієнтів, єдиним шансом на життя для яких є органна трансплантація, в НДСЛ «Охматдит» розпочали здійснювати пересадку печінки дітям. Лише протягом останнього місяця, провівши трансплантацію печінки, спеціалісти медичного закладу врятували життя трьох дітей: 16-річної Поліни, 7-місячного Даніїла та 8-річної Софії.

Першій у НДСЛ «Охматдит» печінку трансплантували 16-річній Поліні, яка потрапила до лікарні в жовтні. Шанси, що Поліна проживе без пересадки принаймні рік, не сягали навіть 50%. Спеціалісти готували дівчинку до трансплантації.

У стінах медичного закладу Поліні з мамою довелося зустріти війну. Спускатися до підвалу доводилося з кисневим балоном, до якого була прикута дівчина. Чекати на неродинного (посмертного) донора не було часу. На щастя, рідний брат дівчини підійшов сестрі у якості донора, він погодився «поділитися» із сестрою часткою власної печінки. Для цього 21-річний хлопець схуд на 18 кг, припинив палити та зайнявся спортом. Місяць тому лікарі пересадили частину його печінки рідній сестрі.

Трансплантаційна команда працювала 22 год, оскільки пересадка органів — це два хірургічні втручання: забір органу у донора та пересадка реципієнту.

Другий випадок був не менш складним: пересадку робили 7-місячному Даніїлу. Він потрапив в «Охматдит» у тяжкому стані, з вродженою вадою — у дитини відсутні жовчні шляхи, тому жовч залишалася в печінці, що викликало цироз. Без пересадки дитині прогнозовано залишалося жити близько 3 тиж. Тато підійшов сину як донор, пересадка тривала 19 год, складності додавали малий вік та маса тіла дитини.

Усі трансплантації пройшли успішно. Наразі діти почуваються добре.

Нині в Україні 7 медичних закладів здійснюють трансплантацію печінки, у трьох з них, включаючи НДСЛ «Охматдит», — дітям. Протягом 2022 р. виконано 32 трансплантації печінки, 14 з них — від померлого донора.

Перелік лікарень — у розділі «Регіональні центри» на сайті Українського центру трансплант-координації.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua