Як правильно обрати МІС

23 серпня 2022 о 09:34
1731

З введенням електронного рецепта на антибіотики все більше медичних закладів взаємодіють з електронною системою охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Саме тому питання підключення до ЕСОЗ нині є одним із найбільш актуальних для керівників медичних закладів, зокрема приватних клінік та лікарів — фізичних осіб — підприємців (ФОП).

Так, на початку року рішенням Уряду внесено зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, які стосуються зобов’язання медичних закладів до кінця 2022 р. почати роботу в ЕСОЗ, якщо цього не було зроблено раніше. Як керівникам медичних закладів підготуватися до підключення закладу до ЕСОЗ та на що варто звернути увагу під час вибору медичної інформаційної системи (МІС) — детальніше в розʼясненні МОЗ.

ЕСОЗ України є дворівневою та складається з центральної бази даних, що є сукупністю реєстрів, та МІС. МІС, у свою чергу, надають сервіси для безпосередніх користувачів — працівників медичних закладів та аптек. Серед таких сервісів, зокрема, і функціонал виписки електронного рецепта на антибіотики. Тому радимо уважно підійти до вибору МІС. Полегшити цей процес допоможе слідування наступним рекомендаціям.

  1. Оцініть функціональні можливості та потреби закладу 

Дослідіть та обговоріть з командою, які з повсякденних процесів у вашому закладі потребують автоматизації. Це можуть бути реєстрація пацієнтів, статистика, управління закладом, бухгалтерські, економічні, кадрові процеси тощо.

  1. Залежно від кількості працівників та рівня комп’ютеризації закладу визначте кількість робочих місць, які будуть підключені до МІС 

Зауважте, що всі лікарі, які працюють із рецептами на антибіотики, повинні мати компʼютеризоване робоче місце. Також забезпечте доступність працівників до принтерів.

  1. Оцініть якість інтернет-підключення в закладі

Доступність та швидкість інтернету є однією з основних технічних вимог підключення до МІС. Перевірити якість інтернету та можливості щодо навантаження мережі вам можуть допомогти безоплатні онлайн-тести.

  1. Дослідіть сайти МІС та сервіси, які вони пропонують 

Як базовий, необхідний для виконання вимог законодавства, так і додатковий – зіставте пропозиції МІС з потребами вашого закладу в автоматизації.

Перелік підключених МІС можна знайти на сайті ehealth.gov.ua. Перелічені програмні забезпечення пройшли тестування на відповідність технічним вимогам та отримали сертифікат відповідності КСЗІ, а отже — відповідають державним вимогам з безпеки.

  1. Сконтактуйте з представниками МІС, які вас зацікавили, та домовтеся про демонстрацію чи презентацію

Саме під час зустрічі фахівці зможуть якнайкраще оцінити можливості впровадження МІС, виходячи з ваших потреб та технічних передумов. Якщо це можливо, обговоріть з представниками МІС можливість тестового періоду роботи, в межах якого ви зможете оцінити зручність інтерфейсу.

  1. Дізнайтеся у представника МІС про можливість налаштування системи під ваші поточні процеси

Якщо ваш заклад має визначену спеціалізацію, уточніть у МІС можливості адаптації системи під ваші потреби.

  1. Інтеграція поточного програмного забезпечення

Якщо ви вже використовуєте певне програмне забезпечення в роботі, наприклад, стоматологічні програми чи програми для ведення бухгалтерської звітності, дізнайтеся, чи їх можна інтегрувати в МІС.

  1. Узгодьте гарантії щодо відповідності МІС майбутнім вимогам 

Зверніть увагу, що ЕСОЗ постійно розвивається, і надалі будуть впроваджуватися нові функціональні можливості, які можуть стати обовʼязковими згідно з вимогами законодавства. Отже, радимо передбачити умовами взаємодії з оператором МІС відповідні гарантії того, що в майбутньому МІС імплементуватиме зміни, необхідні для роботи в ЕСОЗ.

  1. Під час вибору МІС радимо звернути особливу увагу на послуги підтримки та навчання

Встановлення ефективних робочих відносин з обраною вами МІС є ключовим фактором для успішної інтеграції нової системи.

  1. Визначте відповідальну особу за впровадження ЕСОЗ у закладі

Ця людина виконуватиме функції координатора та точки взаємодії з розробником чи оператором МІС.

Після успішної інтеграції медичної інформаційної системи ви можете переходити до реєстрації закладу, його підрозділів та користувачів в ЕСОЗ. На цьому етапі представники вашої МІС проконсультують щодо коректного внесення даних.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua