4 серпня 2022 р. Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) доставив в Україну 100 тис. доз векторної вакцини від COVID-19 Janssen (Jcovden) у межах міжнародної ініціативи COVAX. Вакцина розподілена та доставлена Міністерством охорони здоров’я у 21 область України та Київ. Наприклад, Дніпропетровська обл. отримала 10 тис. доз, Харківська — 6 тис., Чернівецька — 5 тис., Київська та Львівська — по 4 тис. доз вакцини Janssen (Jcovden).
Коментар Ігоря Кузіна
«Ми вдячні нашим міжнародним партнерам за підтримку України. Адже коронавірусна хвороба нікуди не зникла, ми продовжуємо фіксувати збільшення кількості нових випадків захворювання. Під час війни, коли люди часто змушені перебувати в умовах скупчення та не мають повноцінного доступу до медичної допомоги, захист від COVID-19 за допомогою вакцинації є особливо важливим», — наголосив заступник міністра охорони здоров’я — головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
ВООЗ в Україні навчила понад 100 медичних працівників і тренерів з усіх регіонів для проведення подальших каскадних тренінгів з використання вказаної вакцини. За підтримки ВООЗ українські медики отримали понад 23 тис. екземплярів робочих матеріалів про використання цієї вакцини, ще більше матеріалів будуть виготовлені найближчим часом.
Коментар Ярно Хабіхта
«Ці вакцини забезпечать додатковий захист від COVID-19, і ми постійно працюємо з МОЗ України та медичними працівниками, щоб забезпечити людям в Україні доступ до вакцин. ВООЗ закликає всіх скористатися можливістю, щоб захистити себе та інших», — підкреслив доктор Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні.
Про вакцину
Janssen — це векторна вакцина, розроблена фірмою Janssen, якою володіє компанія Johnson & Johnson. Має торгову назву Jcovden. Вакцина містить знешкоджений аденовірус людини, в який вмонтовано ДНК, що кодує шипоподібний білок вірусу SARS-CoV-2. Потребує температури зберігання 2–8 °С. Вакцина призначена для осіб віком від 18 років. В Україні для первинного курсу вакцинації вводять одну дозу.
Вакцина дозволена до екстреного застосування Всесвітньою організацією охорони здоров’я, також дозвіл на її використання дали США, Велика Британія, Європейський Союз, Швейцарія, Канада та багато інших країн. В Україні вакцину Janssen зареєстрували 2 липня 2021 р.
Про ініціативу COVAX
Нагадуємо, що від початку повномасштабного вторгнення росії Україна отримує вакцини від коронавірусної хвороби тільки безкоштовно в межах COVAX — міжнародної ініціативи, яка сприяє доступу до ефективних і безпечних вакцин від COVID-19 для всіх країн. Поставки від імені ініціативи продовжаться, щоб захистити якомога більше людей в Україні від коронавірусної хвороби.
Ініціатива COVAХ спрямована на забезпечення справедливого та рівноправного доступу до вакцин від COVID-19 для кожної країни світу. Роботу COVAX координують Глобальний альянс з вакцин та імунізації (GAVI), ВООЗ та Коаліція з питань інновацій для готовності до епідемій (CEPI), а ЮНІСЕФ взаємодіє з виробниками та партнерами щодо закупівель та логістики вакцин від COVID-19. COVAX працює з організаціями громадянського суспільства, виробниками вакцин, урядами США, Великобританії, Європейського Союзу, зі Світовим банком та іншими.
Вакцинуватися від COVID-19 в Україні можуть усі дорослі та діти віком від 12 років. Бустерну дозу можуть зробити всі особи віком старше 18 років. Також в Україні дозволили введення другої бустерної дози вакцини проти коронавірусної хвороби всім особам віком від 60 років, а також особам віком 18–59 років із хворобами, які підвищують ризик тяжкого перебігу COVID-19.
ВООЗ, ЮНІСЕФ, GAVI, ЄС, Велика Британія, Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) продовжили та розширили підтримку України щодо вакцинації від COVID-19 у рамках їхнього реагування на пандемію COVID-19 під час війни та подальшої надзвичайної гуманітарної ситуації. Поставки COVAX продовжуватимуть захищати якомога більше людей в Україні від коронавірусної хвороби.
Доставка вакцини Janssen (Jcovden) стала можливою завдяки фінансовій підтримці Великої Британії.
Ознайомитися з рекомендаціями ВООЗ щодо використання вакцини Janssen (Jcovden) можна за посиланням.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua