У 2006 р. Україна ратифікувала Рамкову конвенцію Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну (РКБТ), яка є міжнародним договором у сфері охорони здоров’я, обов’язковим до виконання. Стаття 8 РКБТ зобов’язує всі країни, які ратифікували її, прийняти ефективні законодавчі та інші заходи, що забезпечують захист від впливу тютюнового диму на робочих місцях усередині приміщень, громадському транспорті й у закритих громадських місцях та у відповідних випадках в інших громадських місцях. Керівними принципами щодо втілення статті 8 визнано, що ефективні заходи захисту населення від тютюнового диму вимагають повного виключення тютюнопаління і тютюнового диму в конкретному просторі, оскільки не існує безпечного рівня дії тютюнового диму. Кожна країна повинна намагатися забезпечити загальний захист від тютюнового диму протягом 5 років після набуття чинності РКБТ для певної країни. Україна однією з перших у Східній Європі підписала РКБТ.
20 вересня 2011 р. Президент України Віктор Янукович на засіданні високого рівня Генеральної Асамблеї ООН з профілактики неінфекційних захворювань зазначив, що Україна приділяє надзвичайно важливе значення виконанню взятих на себе міжнародних зобов’язань у сфері охорони здоров’я. Одним із пріоритетних напрямків державної політики в Україні є боротьба з тютюнопалінням.
Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України вважає, що законопроектом від 17.11.2011 р. № 9474 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів)», який спрямований на виконання взятих Україною міжнародних зобов’язань у сфері охорони здоров’я, пропонується розширити чинний перелік місць, де повністю забороняється куріння тютюнових виробів, включивши до нього: стадіони, приміщення відкритих та закритих спортивних споруд, закриті приміщення закладів громадського харчування, приміщення закладів культури. Втілення норм захисту від тютюнового диму, запропонованих законопроектом № 9474, дозволить зменшити рівень захворюваності та смертності населення, тому МОЗ України закликає депутатів Верховної Ради якнайшвидше розглянути і підтримати цей законопроект.
За останні роки завдяки задіяним заходам вплив тютюнового диму на жителів України зменшився, проте 33% наших співгромадян все ще майже щоденно вимушені дихати чужим тютюновим димом.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.moz.gov.ua