Геморагічний шок: затверджено стандарти медичної допомоги

12 липня 2022 о 12:17
2089

Наказом МОЗ України від 11 червня 2022 р. № 1192 затверджено Стандарти медичної допомоги «Надання медичної допомоги постраждалим з геморагічним шоком на догоспітальному та госпітальному етапах при травмі».

Обґрунтування

У документі зазначається, що у тяжко поранених, які потребують трансфузії, відмічають значний рівень смертності (16%). Водночас вони можуть отримати найбільшу користь від ранніх і відповідних стратегій трансфузійної терапії.

Велике ретроспективне когортне дослідження за участю постраждалих, які потребують трансфузій під час операцій «Operations Iraqi Freedom» та «Enduring Freedom», свідчить про значне підвищення виживаності пацієнтів після трансфузії, коли еритроцитарні компоненти крові, свіжезаморожена плазма і тромбоцитарні компоненти крові переливаються у співвідношенні 1:1:1. Нещодавнє рандомізоване дослідження за участю цивільних пацієнтів з травмами продемонструвало, що співвідношення трансфузій 1:1:1 сприяло покращенню раннього гемостазу, хоча не було відмічено статистично значущого підвищення виживаності.

Також було опубліковано два ретроспективних аналізи бойових втрат, у яких порівнювали використання свіжої цільної крові з компонентною терапією. Одне дослідження показало потенційну користь для виживаності від використання свіжої цільної крові під час реанімації після важких бойових поранень, а інше продемонструвало, що використання свіжої цільної крові еквівалентне компонентній терапії.

Ці дослідження підкреслюють важливість забезпечення всіма складовими цільної крові (еритроцитарні компоненти крові, свіжезаморожена плазма і тромбоцитарні компоненти крові) пацієнтів з геморагічним шоком та дають підстави припустити, що використання або консервованої донорської крові, або компонентної терапії для реанімації пацієнтів із геморагічним шоком є прийнятним. Під час вибору рідини для реанімації можна керуватися практичними міркуваннями.

Ознайомитися зі Стандартами можна за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua