В Україні проведено унікальну «free flap» операцію

7 липня 2022 о 15:50
962
Спеціальності :

Львівські лікарі спільно з британськими колегами врятували пацієнту ногу від ампутації, пересадивши 15-сантиметровий клапоть м’яких тканин зі стегна на гомілку.

Хірурги вдалися до «free flap» операції, при якій у якості трансплантата використовують клапоть шкіри з донорськими судинами. Аби відновити кровопостачання до пересадженої ділянки, лікарям довелося зшивати судини розміром з людську волосину.

Пацієнт — 40-річний Юрій зі Львова — потрапив до лікарні Св. Пантелеймона Першого медичного об’єднання Львова зі складним відкритим переломом гомілки, до якого додалася одна з найнебезпечніших інфекцій — анаеробна. Інфекція провокує некрози, тобто відмирання тканин, і може призвести до гангрени.

Особливості операції

Лікарям довелося видалити відмерлі тканини, через що утворилася рана, яку терміново необхідно було закрити, оскільки існував ризик подальшого відмирання й ампутації кінцівки. Єдина можливість зберегти ногу в такій ситуації — мікрохірургічна «free flap» операція.

Такі операції в Україні вже виконували, однак вперше пересадили клапоть такого розміру. Українські хірурги спільно з британськими колегами відділили 15-сантиметрову частину м’яких тканин зі стегна пацієнта та заповнили нею ушкоджену ділянку гомілки. Операція тривала близько 10 год, в результаті пересаджений флеп прижився, кровопостачання до нього відновилося.

Запровадження нових технологій в реконструктивній хірургії, зокрема «free flap» операцій, дає шанс зберегти кінцівки, органи та частини тіла, запобігає ампутаціям та суттєво покращує якість життя пацієнтів. Особливого значення набуває досвід проведення подібних операцій вітчизняними хірургами в умовах війни.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua