Стартує інфраструктурний етап реформування медичної галузі

4 липня 2022 о 10:15
783

Як ми вже повідомляли, 1 липня 2022 р. Верховна Рада України ухвалила в другому читанні законопроєкт № 6306, який дозволяє Міністерству охорони здоров’я запустити інфраструктурну частину реформи охорони здоров’я.

Поділ мережі медичних закладів на кластери

За новим підходом, мережа закладів охорони здоров’я в області, об’єднана в один госпітальний округ, буде додатково поділена на госпітальні кластери, з урахуванням:

  • меж адміністративно-територіальних одиниць;
  • географічних особливостей регіону та стану автомобільних доріг;
  • поточних і прогнозованих демографічних показників чисельності населення, структури захворюваності і смертності;
  • оптимальних клінічних маршрутів пацієнтів задля своєчасного доступу до медичної та реабілітаційної допомоги, що ґрунтується на принципах доказової медицини;
  • навантаження на медичних працівників та фахівців із реабілітації.

Відповідно до видів медичної допомоги, яка надається в закладах охорони здоров’я госпітального кластера, мережа закладів охорони здоров’я буде поділена на надкластерні,  кластерні та загальні лікарні.

Підхід використовуватиметься при відновленні України

«Ми розпочинаємо інфраструктурний етап реформи охорони здоров’я та остаточно прощаємося із «совком» як у підходах до формування мережі лікарень, так й у візуальному сприйнятті самих лікарень та їхньому матеріально-технічному оснащенні. Формування мережі лікарень у госпітальному окрузі за кластерним принципом чітко визначить, в яких лікарнях, яке обладнання і в якій кількості повинно бути. І саме на цих лікарнях і на цьому обладнанні буде сфокусований пріоритет у плані відновлення України. Ми продовжуємо реалізовувати наш базовий принцип: лікарні повинні бути однаково комфортні як для пацієнта, так і для медичного працівника», — повідомив Віктор Ляшко.

За словами міністра охорони здоров’я, найпростіші випадки лікуватимуть якомога ближче до пацієнта, в загальних лікарнях. Такі лікарні розташовуватимуться з розрахунку один медичний заклад на 50–80 тис. населення.  У складніших випадках — пацієнта доставлятимуть у кластерні та надкластерні лікарні, які надаватимуть високоспеціалізовані послуги.

Особливості забезпечення обладнанням

«Новий підхід також передбачає, що медичні заклади будуть забезпечуватися обладнанням відповідно до свого рівня в госпітальному окрузі. Не має бути ситуацій, коли в загальну лікарню встановлюють дорогий ангіограф, якому місце в кластерному закладі. Тому що в загальній лікарні його вмикають раз на тиждень, а то й на місяць, а він повинен працювати 24/7. Ми повинні постійно покращувати якість послуг, які надаються людям, й ефективно використовувати наявні ресурси», — додав міністр охорони здоров’я.

Госпітальне планування дозволить спростити доступ пацієнта до медичних послуг, покращити їх якість та ефективно використовувати ресурси.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua