У ході реформування медичної галузі нагальними є вирішення таких питань, як доступність якісних медичних послуг та збільшення обсягів фінансування системи охорони здоров’я. Заслуговує на увагу досвід вирішення зазначених питань на місцях, зокрема у Білоцерківському районі Київської області.
За повідомленням Білоцерківської районної державної адміністрації робота у зазначених напрямах триває уже декілька років та організована у два етапи.
Перший етап — розвиток сільської медицини: від створення амбулаторій чи фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАП) із набором необхідного обладнання та лікарських засобів — до відповідного забезпечення кадрами та службовим житлом. Кадрове питання вирішується таким чином. У межах обласної програми «Власний дім» лікарям надається можливість отримати земельну ділянку для будівництва, а також взяти кредит на 25–30 років для будівництва, реконструкції чи придбання житла. Також є хороші напрацювання щодо направлення за державним замовленням випускників району на навчання до медичних закладів, за умовами їх повернення працювати на Білоцерківщину.
Другий етап роботи — переобладнання ФАПів на амбулаторії сімейного типу.
У справі реформування первинної ланки медичної допомоги значна роль відводиться місцевим радам. Саме завдяки активній позиції сільських громад сіл Фурси, Шкарівка, Піщана вдалося успішно реалізувати концепцію медико-санітарної первинної допомоги на засадах сімейної медицини. За 4 роки в районі реорганізовано 5 дільничних лікарень у медичні амбулаторії з ліжками денного стаціонару.
Були непоодинокі приклади, коли на 5 ліжок у селі доводилося утримувати повний штат, обігрівати приміщення, аби до потепління там жили пенсіонери. У такому разі всі витрати лягали на бюджет, а медичний заклад виконував не лікувальну, а соціальну функцію. Хоча соціальні ліжка теж конче потрібні. Люди, які не можуть себе обслуговувати, яким немає звідки чекати підтримки, теж не повинні почувати себе залишеними напризволяще.
Значне навантаження у плані забезпечення належного догляду та належних умов проживання одиноких громадян похилого віку несуть заклади соціального спрямування — стаціонарне відділення постійного проживання громадян похилого віку в селі Озерна, медико-реабілітаційний центр в селі Іванівка. На їхнє утримання з районного бюджету виділяються кошти.
Здійснення лише цих заходів дозволило підвищити ефективність системи фінансування та витрат галузі, а зекономлені щорічно майже 1 млн грн., які витрачалися на утримання дільничних лікарень, направити на розвиток вторинного рівня надання медичної допомоги мешканцям району.
Медичне забезпечення населення Білоцерківського району здійснює мережа закладів первинної медичної допомоги 13 медичних амбулаторій загальної практики — сімейної медицини, 46 ФАПів; вторинного рівня Білоцерківська центральна районна лікарня та Узинська районна лікарня, в яких розгорнуто 285 стаціонарних ліжок.
Відповідно до Програми «Розвитку системи охорони здоров’я Білоцерківського району на період до 2015 року» у квітні 2010 р. в Узинській районній лікарні згорнуто 10 хірургічних та 5 гінекологічних ліжок і додатково розгорнуто 5 терапевтичних ліжок. Оптимізація ліжкового фонду Узинської районної лікарні дозволила щорічно зменшувати видатки на утримання лікарні в розмірі більше 400 тис. грн.
Зазначені кошти використані для організації роботи травматологічного пункту лікарні. На ремонт приміщення витрачено близько 120 тис. грн., за які облаштовано малу операційну, маніпуляційний кабінет, ординаторську, хол. Також на зекономлені кошти (на суму 170 тис. грн.) придбано санітарний автомобіль з реанімаційним обладнанням, який використовується для транспортування хворих у Центральну районну лікарню. Крім того, завершено капітальний ремонт терапевтичного відділення, кошторисною вартістю понад 500 тис. грн., де розмістилося дитяче відділення на 10 ліжок.
Значні кошти районного бюджету та спонсорів використані на проведення ремонтних робіт у хірургічному, гінекологічному і терапевтичному відділеннях Білоцерківської центральної районної лікарні. На виконання запланованих заходів затрачено понад 3 млн грн. Лікарня одна з небагатьох в області, де не було реанімаційного відділення. Проте у жовтні 2011 р. було вжито ряд заходів щодо відкриття відділення анестезіології з 6 ліжками для інтенсивної терапії. Також протягом 2011 р. значно покращилося харчування хворих. У раціоні є рибні, м’ясні, молочні продукти, картоплею та овочами їдальня забезпечена на 100%.
У медичних закладах районну впроваджуються енергозберігаючі технології. З цією метою забезпечено Центральну районну лікарню сонячними колекторами для підігріву води, замінено 30% вікон на металопластикові. Придбано 3 пральні машини з низьким рівнем споживання електроенергії.
Зазначені напрацювання у сфері медичного реформування керівництво району оцінює як початок великої серйозної роботи.
Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами www.kyiv-obl.gov.ua