Медична допомога дітям, хворим на рак

15 лютого 2022 о 12:40
1238

Щороку 15 лютого проводиться Міжнародний день дитини, хворої на рак. Це глобальна спільна кампанія, спрямована на підвищення обізнаності про онкологічні хвороби у дітей, висловлення підтримки пацієнтам та їх сім’ям. Саме темі дитячої онкології 15 лютого 2022 р. був присвячений брифінг міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка.

Рак у дитячому віці

За даними Національного канцер-реєстру, в Україні щороку діагностують близько 1000 нових випадків онкологічних хвороб у дітей. Найбільш поширеними видами онкопатології в українських дітей є лейкемія (рак крові) та рак головного мозку.

Рак у дитячому віці, як правило, неможливо попередити або виявити за допомогою скринінгу. Так само визначити причини виникнення онкологічних захворювань у дітей здебільшого неможливо. Лише невелику частку онкологічних хвороб у дитячому віці викликають фактори, пов’язані з навколишнім середовищем, способом життя, деякими хронічними інфекціями. Близько 10% всіх пацієнтів онкологічного профілю дитячого віку мають схильність до раку через генетичні фактори.

Водночас дитяча онкологія — не смертний вирок, а виліковна в сучасних умовах хвороба.

Важливість раннього виявлення

«Тому для нас раннє виявлення та лікування онкологічних захворювань у дітей — це один із пріоритетів діяльності Міністерства охорони здоров’я та Програми медичних гарантій. Цього року ми заклали ще більше коштів на виявлення та лікування онкологічних хвороб, а також  підвищуємо тарифи, за якими Національна служба здоров’я України оплачує медичні послуги лікарням, які лікують онкохворих дітей», — зазначив міністр.

Медична допомога хворим на рак дітям

Зокрема, тариф на діагностику та хіміотерапевтичне лікування онкозахворювань у дітей підвищився на 40% (із 90 тис. грн у 2021 до 128 тис. грн у 2022 р.); на діагностику та хіміотерапевтичне лікування онкогематологічних захворювань (лейкемія, лімфома) на 37% (із 164 тис. грн до 224 тис. грн).

Крім того, дітям з онкологічними хворобами сьогодні в Україні вже проводять трансплантацію кісткового мозку. І це повністю безоплатно для сім’ї хворої дитини. З початку цього року нашими лікарями вже здійснено 8 трансплантацій кісткового мозку дітям. За 2021 р. вдалося зробити 77 таких трансплантацій.

«Раніше нам доводилося відправляти наших дітей на подібні операції за кордон. Сьогодні ситуація істотно змінилася, ми інвестуємо у власний розвиток вітчизняної трансплантології, — зазначив очільник МОЗ. — Міністерство охорони здоров’я оплачує лікарням вартість трансплантації  у розмірі 1,8 млн грн за родинну трансплантацію та 2,4 млн за трансплантацію з донорським етапом. Ці тарифи повністю покривають витрати на пошук донора та забір клітин, трансплантацію та посттрансплантаційний супровід реципієнта».

Міністерство охорони здоров’я через централізовану закупівлю забезпечує 100% потребу в лікарських засобах, які необхідні для проведення хіміотерапії хворим дітям.

За кошти державного бюджету в 2021 р. здійснено закупівлю 134 позицій лікарських засобів на суму понад 222 млн грн. У 2022 р. за відповідним напрямом заплановано закупити 139 позицій лікарських засобів та медичних виробів.

Про залишки ліків та терміни очікуваних поставок можна дізнатися за допомогою чат-боту на сторінці ДП «Медичні закупівлі України».

Міністр також звернув увагу усіх батьків на те, що одним із найбільш ефективних методів боротьби з цією недугою є рання діагностика.

Онкологічні захворювання у дітей часто супроводжуються симптомами, які можуть помітити не тільки лікарі, а і члени родини.

Основні тривожні симптоми: 

  1. Тривале й безпричинне зменшення маси тіла.
  2. Частий головний біль, що супроводжується ранковим блюванням.
  3. Набряки, постійний біль у кістках, суглобах, у ділянці спини або в ногах.
  4. Ущільнення в зоні живота, шиї, грудей, таза чи пахв, збільшення лімфовузлів.
  5. Поява синців або висипу на шкірі.
  6. Часто повторювані інфекційні захворювання.
  7. Біляста смужка за зіницею в оці дитини.
  8. Постійна нудота чи блювання без нудоти.
  9. Постійна втома й помітна блідість шкіри.
  10. Періодичне чи постійне підвищення температури тіла без видимих на те причин.

Один або кілька таких симптомів у дитини є приводом негайно звернутися до педіатра. Пам’ятайте, що рання діагностика — це запорука успішного лікування.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua