В Україні низький рівень охоплення щепленням проти поліомієліту

4 лютого 2022 о 14:11
561

У 2021 р. рівень охоплення щепленням дітей проти поліомієліту становив 80%. Про це повідомляють у Центрі громадського здоров’я МОЗ України та наголошують, що такого рівня недостатньо для формування колективного імунітету. Підсумувати рік можна черговим спалахом захворювання.

Подробиці

Найнижчий рівень виявлено в Одеській (70%), Закарпатській (69,8%), Львівській (64,8%) областях. Найвищий — у Сумській (92%), Миколаївській (91,9%) областях, м. Київ (96%).

Оскільки останні роки рівень охоплення щепленням проти поліомієліту не перевищував 80%, в країні накопичилась критична маса дітей без імунної відповіді на поліовірус, яку можна набути лише завдяки вакцинації.

Відтак у жовтні 2021 р. в Україні зафіксували перший випадок поліомієліту в Рівненській обл. За результатами досліджень у Регіональній референс-лабораторії м. Гельсінкі, півторарічна дівчинка інфікувалася дериватом вакцинного поліовірусу типу 2 (VDPV2). А вже в січні цього року ми повідомили про другий випадок гострого в’ялого паралічу в дитини з Закарпаття, спричиненого тим самим типом поліовірусу.

За рекомендаціями ВООЗ, поширення вірусу припиниться, якщо в країні буде вакциновано проти поліомієліту понад 95% дітей. Наразі лише 7 областей наблизилися до цього результату. За 10 міс 2021 р. фактичний рівень по країні становив лише 53%. Після оголошення спалаху прикордонним областям вдалося підвищити рівень, але попри це маємо невтішні наслідки.

Ще в березні 2021 р. Центр громадського здоров’я попереджав про високі ризики поширення поліомієліту в Україні на основі даних ВООЗ про циркуляцію дериватів вакцинного поліовірусу типу 2 (cVDPV2) між Афганістаном і Пакистаном. А у квітні 2021 р. випадок гострого в’ялого паралічу зафіксували в Таджикистані, дитина інфікувалася дериватом вакцинного поліовірусу типу 2 (cVDPV2).

Наголошуємо, що наразі в Україні діти віком до 6 років, які не отримали або пропустили щеплення проти поліомієліту, — у небезпеці. Аби надати кожній дитині індивідуальний захист від інфікування поліовірусом, з 1 лютого 2022 р. розпочалася кампанія імунізації проти поліомієліту.

На першому етапі вакцинуватимуть дітей, котрі пропустили одне з перших щеплень (у віці 2 та 4 міс) або не отримали їх зовсім. Щепитимуть інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ) у формі ін’єкцій. Просимо батьків звернутися до свого сімейного лікаря та перевірити статус щеплень своєї дитини згідно з Календарем. Заплануйте надолужити пропущені щеплення в разі потреби.

Державним коштом закуплено вакцину виробництва «Імовак Поліо» (виробництва Санофі Пастер, Франція), яка безпечна, ефективна, прекваліфікована ВООЗ і захищає від всіх типів поліовірусу. Вакцина, яка потрібна для цього етапу, вже розподілена по регіонах. Відповідний наказ МОЗ був затверджений 26 січня 2022 р. Ви можете безоплатно щепити нею дитину в державних закладах охорони здоров’я.

Пам’ятайте, причиною спалаху поліомієліту є виключно низький відсоток охоплення щепленням. Альтернативи щепленню немає, адже ліків від поліомієліту не існує.

Про поліомієліт

Поліомієліт (поліо) — це небезпечне інфекційне захворювання. Його спричиняє поліовірус, який вражає нервову систему та може призвести до невиліковного паралічу. У тяжких випадках — до смерті.

Якщо вірус потрапить на побутові предмети чи іграшки, то нещеплена дитина може інфікуватися. Як правило, інфікування починається з брудних рук, через них і потрапляє до рота. Після цього вірус розмножується в кишечнику. Вірус може жити в слині або калі інфікованої дитини протягом багатьох тижнів. З випорожненням інфікованого маляти вірус заражає воду та поширюється далі.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua