Екстрена медична допомога входить до Програми медичних гарантій (ПМГ) у 2022 р. та є безоплатною для всіх. Тобто, як і минулого року, кожен може викликати екстрену медичну допомогу та отримати невідкладну допомогу.
Виклик швидкої
Для цього необхідно телефонувати на єдиний номер екстреної медичної допомоги — 103. Важливо пам’ятати, що для виклику екстреної допомоги не треба мати ані декларації з сімейним лікарем, ані електронного направлення. Екстрена медична допомога надається всім, кому вона необхідна.
На дзвінок за номером «103» відповість диспетчер. Розмовляючи з ним, необхідно говорити чітко і розбірливо. Дотримуватися загальноприйнятих етичних норм спілкування.
Головне правило — надавати достовірну інформацію диспетчеру. Не можна приховувати симптоми та важливу інформацію. Також не можна перебільшувати наявні симптоми, щоб диспетчер прийняв виклик. Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб тягне за собою накладення штрафу. А найголовніше, що людина, яка справді потребує екстреної допомоги, може її не дочекатися: усі бригади будуть зайняті.
Перелік безоплатних послуг
Перелік безоплатних послуг, на які може розраховувати пацієнт, викликаючи бригаду екстреної медичної допомоги:
- цілодобовий прийом звернень та консультування за телефоном 103, зокрема щодо питань, пов’язаних із COVID-19;
- надання екстреної медичної допомоги;
- встановлення попереднього діагнозу;
- транспортування та медичний супровід пацієнтів, які потребують госпіталізації з місця події до закладів охорони здоров’я;
- медична допомога пацієнтам із підозрою або підтвердженим діагнозом гострої респіраторної хвороби COVID-19;
- рекомендації щодо самоізоляції і комунікації з лікарем первинної ланки, у разі, якщо госпіталізація не потрібна.
Чого не можна робити:
- викликати машину екстреної медичної допомоги як таксі. У випадку, коли людина самостійно спроможна доїхати до лікарні, не потрібно викликати «швидку». Адже цим можна врятувати життя людині, яка дійсно в критичному стані та потребує екстреної медичної допомоги;
- виходити за рамки етичного спілкування, перешкоджати лікарям у їх роботі, погрожувати та вдаватися до фізичної розправи.
Коли викликати «швидку»
Пам’ятайте, що викликати «швидку» потрібно тільки в дійсно екстрених випадках. Зокрема:
>Наприклад, при ДТП або аваріях на виробництві, коли людина втратила свідомість або сильно травмувалася, при підозрі на інсульт чи інфаркт та інших невідкладних станах.
Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.
Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами facebook.com/nszu.ukr, facebook.com/nszu.care